Nastavni zavod za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar"
Na taj se način ublažavaju posljedice socijalne isključenosti, ali i senzibilizira javnost na prisutnost osoba s invaliditetom u zajednici i probleme s kojima se svakodnevno susreću, s naglaskom na mogućnosti kojima raspolažu.
Potpisivanjem Konvencije o pravima osoba s invaliditetom 2007. godine Republika Hrvatska se obvezala da će poštivati odredbe, između ostalog i one koje se tiču prava na rad i zapošljavanje, pristupačnost, zdravlje, obrazovanje, osposobljavanje i rehabilitaciju, neovisno življenje i uključenost u zajednicu uz osiguravanje razumne prilagodbe i bez diskriminacije.
Međunarodni dan osoba s invaliditetom obilježava se svake godine 3. prosinca, a ovogodišnja tema je "Jačanje vodstva osoba s invaliditetom za uključivu i održivu budućnost".
Ova tema prepoznaje važnu ulogu koju osobe s invaliditetom imaju u stvaranju inkluzivnijeg i održivijeg svijeta za sve.
Također naglašava važnost sudjelovanja osoba s invaliditetom u procesima donošenja odluka koje utječu na njihove živote.
Tema nastoji naglasiti središnje mjesto i vodeću uloge osoba s invaliditetom u svim tim naporima - od globalnih do lokalnih.
Prema podacima Hrvatskog registra o osobama s invaliditetom Hrvatskoga zavoda za javno zdravstvo, u Gradu Zagrebu živi 115.880 osoba s invaliditetom, što čini 15,1% ukupnog stanovništva grada.
Od toga je 49,9% muškaraca, a 50,1% žena.
U dobnoj skupini 65 i više godina je najveći broj osoba s invaliditetom, njih 52.161 (45%). Međutim, u dobi do 19 godina udio mladih s invaliditetom je u kontinuiranom porastu.
U 2024. godini je evidentirano 18.768 (16.2%) djece s teškoćama u razvoju i mladih s invaliditetom, što je iznad prosjeka za prevalenciju u dječjoj dobi u Republici Hrvatskoj.
Najčešća vrsta oštećenja kod osoba s invaliditetom u Gradu Zagrebu su višestruka oštećenja, oštećenja lokomotornog sustava te oštećenja drugih organa.