Hrvatski zavod za javno zdravstvo
Tema ovogodišnjeg Svjetskog dana KOPB-a je "Upoznajte svoju plućnu funkciju" (engl. "Know your lung function").
Cilj kampanje je istaknuti važnost mjerenja funkcije pluća, testa poznatog kao spirometrija.
Iako je spirometrija sastavni alat za dijagnosticiranje KOPB-a, također se može koristiti za mjerenje zdravlja pluća tijekom cijeloga života.
Kronična opstruktivna plućna bolest (KOPB) česta je, progresivna bolest koja se može spriječiti i liječiti, a obilježava je trajno smanjenje protoka zraka kroz dišne puteve.
Četvrti je vodeći uzrok smrti u svijetu, uzrokujući 3,5 milijuna smrti u 2021. godini.
Gotovo 90% smrtnih slučajeva od KOPB-a u je kod osoba mlađih od 70 godina i to u zemljama s niskim i srednjim dohotkom.
U Hrvatskoj je u 2023. godini KOPB bila 8. vodeći uzrok smrti, s preko 1.600 umrlih osoba, a prema procjenama od nje boluje oko 7% populacije.
Najčešći uzrok KOPB-a je dugotrajno aktivno ili pasivno izlaganje duhanskom dimu. Prvi znakovi bolesti najčešće se javljaju kod pušača starijih od 40 godina.
Do razvoja KOPB-a može doći i zbog izloženosti štetnim plinovima i česticama (prašini, kemikalijama, zagađenom zraku u kući zbog sagorijevanja bioloških materijala za potrebe grijanja) u kombinaciji s genetskom predispozicijom te preosjetljivošću dišnih puteva. U manjeg broja oboljelih uzrok je manjak enzima koji je odgovoran za elastičnost pluća. Dugotrajna astma također povećava rizik za nastanak KOPB-a.
Najčešći simptomi KOPB-a jesu otežano disanje (zaduha, osjećaj nedostatka zraka) i umor, a kod kroničnog bronhitisa javlja se i čest, kroničan kašalj uz iskašljavanje sluzi. Simptomi se javljaju tek kada je funkcija pluća već narušena.
Kašalj se u početku bolesti javlja samo ujutro, no kako bolest napreduje javlja se tijekom cijelog dana, a kasnije i noći. Kod dijela bolesnika bolest se razvija i bez kašlja. Zaduha (osjećaj nedostatka zraka) postepeno napreduje. Prvo se javlja prilikom napora, a kasnije, u težim stadijima bolesti i prilikom obavljanja jednostavnijih aktivnosti (održavanje osobne higijene, oblačenje, priprema hrane) pa čak i u mirovanju.
Možete posumnjati na KOPB ako se javljaju sljedeći simptomi:
-otežano dišete kod kretanja i vježbanja niskog intenziteta
-kašalj koji se najčešće javlja ujutro (tzv. pušački kašalj)
-otežano radite stvari koje vam prije nisu bile problem, npr. uspinjanje uz stepenice
osjećaj stezanja u prsima
Za KOPB su karakteristična razdoblja pogoršanja koja se javljaju u različitim vremenskim razmacima, izrazito pogoršavaju plućnu funkciju i uzrokuju znatnije smanjenje kvalitete života. Iako počinje u plućima, KOPB s vremenom prelazi u sistemsku bolest u kojoj su zahvaćeni i drugi organi.
Dijagnoza KOPB-a postavlja se spirometrijom -testom procjene funkcije pluća. To je jednostavan, kratkotrajan i bezbolan pregled.
Iako KOPB nije moguće potpuno izliječiti, postoji mnogo različitih metoda liječenja čiji je cilj ublažiti znakove bolesti, smanjiti broj epizoda pogoršanja i poboljšati kvalitetu i trajanje života. Treba naglasiti važnost prestanka pušenja jer se tako smanjuje napredovanje bolesti.
Najbolji način prevencije KOPB-a je nepušenje i neizlaganje duhanskom dimu. Većina slučajeva KOPB–a može biti spriječena ako se zaustavi izloženost duhanskom dimu. Osim toga, za održavanje zdravlja pluća važno je ne izlagati se onečišćenom zraku, štetnim tvarima na radnom mjestu, ali i biti tjelesno aktivan svakodnevno.