Ostalo

HZJZ: Predstavljen projekt CAPRI

Objavljeno 30.10.2024.

Hrvatski zavod za javno zdravstvo

Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ), s nastavnim zavodima za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije, Istarske županije, Splitsko - dalmatinske županije, Zavodima za javno zdravstvo Zadar i Ličko-senjske županije, te tvrtkom Sea Cras d.o.o je najavio pokretanje inovativnog projekta Coastal Anthropogenic Pollution Risk Identification (CAPRI).
HZJZ: Predstavljen projekt CAPRI
 

Projekt donosi napredni tehnološki sustav temeljen na umjetnoj inteligenciji (UI) za praćenje stanja mora korištenjem satelitskih snimaka i terenskih podataka. Projekt je usklađen s europskim smjernicama za održivi razvoj i klimatsku sigurnost, čime Republika Hrvatska postaje predvodnica u primjeni najsuvremenijih tehnologija u javnom zdravstvu.

Projekt CAPRI omogućava proširenje i modernizaciju trenutnog sustava monitoringa kakvoće mora na plažama diljem Hrvatske. Korištenjem ove satelitske tehnologije, HZJZ, nastavni i županijski zavodi će sada moći brže i češće prikupljati podatke, uključujući udaljene i izolirane lokacije poput otoka. Time će se osigurati sigurnost zdravlja građana, turista i ostalih gostiju i brza reakcija u slučaju detekcije onečišćenja, kao što su opasne bakterije E. coli ili crijevni enterokoki.

Provedba projekta CAPRI trajat će do prosinca 2026. godine. Riječ je o razvojnom projektu i suradnji koja nije naplatnog karaktera, a donosi im brojne benefite. Financiranje daljnjeg razvoja planirano je kroz europske fondove.

Praćenje kakvoće mora obuhvatit će cijelo hrvatsko priobalje, uključujući otoke i udaljena područja, a satelitske snimke omogućit će svakodnevno praćenje, neovisno o vremenskim uvjetima ili fizičkoj dostupnosti lokacija.

Uz statičke izvore onečišćenja, sustav će omogućiti praćenje dinamičnih izvora poput pomorskog prometa, što je izuzetno važno u ljetnim mjesecima.

Korištenjem digitalnog blizanca, sustav će predvidjeti ekološke trendove i procijeniti precizno rizike za okoliš i javno zdravlje.

Sustav će se moći brzo prilagoditi za praćenje drugih izvora zagađivanja poput npr. mikroplastike.

Uz to, sustav će se moći brzo prilagoditi i za praćenje klimatski uzrokovanih pojava poput npr. prekomjernog rasta temperature mora, bujanja planktona, invazija meduza koje imaju negativan učinak ne samo na zdravlje građana, turista i na bioraznolikost, već i plavu ekonomiju kao vrlo važan dio hrvatskog gospodarstva.

Tehnologija koja se koristi za praćenje kvalitete mora može se primijeniti i za praćenje kvalitete zraka, biljnog pokrova, slatkovodnih sustava i općeg stanja kopnenih ekosustava.

Sve vijesti vezane uz ovu temu pronađite ovdje
(1)
5.0 od 5

Priručnik bolesti

Odaberite grupu bolesti ili pretražite po ključnoj riječi
Priručnik bolesti sastavljen je kako biste se brzo informirali o bolesti koja vas zanima. Određene bolesti posebno su obrađene u okviru skupine na Mapi tijela kojoj pripadaju te ih svakako potražite.

vezani članci

Test erektilne funkcije

Ispunite upitnik procjene erektilne funkcije. Test erektilne funkcije Kvaliteta spolnog života jedan je od najvažnijih segmenata kvalitete života muškarca.

IPSS UPITNIK

Ispunite upitnik procjene tegoba mokrenja. IPSS UPITNIK Poremećeno mokrenje često vezuje uz sebe i poremećaje kontinencije te seksualnih funkcija.