Hrvatski zavod za javno zdravstvo
Projekt donosi napredni tehnološki sustav temeljen na umjetnoj inteligenciji (UI) za praćenje stanja mora korištenjem satelitskih snimaka i terenskih podataka. Projekt je usklađen s europskim smjernicama za održivi razvoj i klimatsku sigurnost, čime Republika Hrvatska postaje predvodnica u primjeni najsuvremenijih tehnologija u javnom zdravstvu.
Projekt CAPRI omogućava proširenje i modernizaciju trenutnog sustava monitoringa kakvoće mora na plažama diljem Hrvatske. Korištenjem ove satelitske tehnologije, HZJZ, nastavni i županijski zavodi će sada moći brže i češće prikupljati podatke, uključujući udaljene i izolirane lokacije poput otoka. Time će se osigurati sigurnost zdravlja građana, turista i ostalih gostiju i brza reakcija u slučaju detekcije onečišćenja, kao što su opasne bakterije E. coli ili crijevni enterokoki.
Provedba projekta CAPRI trajat će do prosinca 2026. godine. Riječ je o razvojnom projektu i suradnji koja nije naplatnog karaktera, a donosi im brojne benefite. Financiranje daljnjeg razvoja planirano je kroz europske fondove.
Praćenje kakvoće mora obuhvatit će cijelo hrvatsko priobalje, uključujući otoke i udaljena područja, a satelitske snimke omogućit će svakodnevno praćenje, neovisno o vremenskim uvjetima ili fizičkoj dostupnosti lokacija.
Uz statičke izvore onečišćenja, sustav će omogućiti praćenje dinamičnih izvora poput pomorskog prometa, što je izuzetno važno u ljetnim mjesecima.
Korištenjem digitalnog blizanca, sustav će predvidjeti ekološke trendove i procijeniti precizno rizike za okoliš i javno zdravlje.
Sustav će se moći brzo prilagoditi za praćenje drugih izvora zagađivanja poput npr. mikroplastike.
Uz to, sustav će se moći brzo prilagoditi i za praćenje klimatski uzrokovanih pojava poput npr. prekomjernog rasta temperature mora, bujanja planktona, invazija meduza koje imaju negativan učinak ne samo na zdravlje građana, turista i na bioraznolikost, već i plavu ekonomiju kao vrlo važan dio hrvatskog gospodarstva.
Tehnologija koja se koristi za praćenje kvalitete mora može se primijeniti i za praćenje kvalitete zraka, biljnog pokrova, slatkovodnih sustava i općeg stanja kopnenih ekosustava.