Hrvatski zavod za javno zdravstvo
Stoma je kirurški napravljen otvor koji izvodi unutarnji šuplji organ na kožu. Vrste stome su: kolostoma, ileostoma i urostoma. Stome mogu biti trajne i privremene. Privremena stoma izvodi se kako bi se zacijelilo operirano mjesto bez kontaminacije sa stolicom i takva stoma se najčešće zatvara bez gubitka crijevne funkcije. Trajna stoma izvodi se u slučaju karcinoma rektuma, upalnih bolesti ili kada ne funkcioniraju mišići koji kontroliraju eliminaciju stolice ili mokrenje.
Cilj obilježavanja Svjetskog dana osoba sa stomom je podizanje svijesti o problemima osoba sa stomom, među kojima je najveći udio oboljelih od raka debelog crijeva.
Rak debelog crijeva drugi je vodeći uzrok smrti od karcinoma u svijetu. Procjenjuje se da je 2020. godine u svijetu bilo više od 1,9 milijuna novih slučajeva kolorektalnog karcinoma i više od 930.000 smrtnih slučajeva od kolorektalnog karcinoma.
Rak debelog crijeva razvija se sporo tijekom više godina, a primjenom metoda ranog otkrivanja moguće ga je otkriti znatno prije nego što se pojave prvi uočljivi znakovi bolesti.
Metodama koje koristimo za rano otkrivanje raka debelog crijeva moguće je otkriti i polipe koji su predstadij raka debelog crijeva. Otkrivanjem i odstranjivanjem polipa, uspješno se sprječava nastanak raka debelog crijeva.
Ako se rak debelog crijeva otkrije ranije i započne liječenje odmah, on je izlječiv.
Odlukom vlade RH krajem 2007. godine usvojen je Nacionalni program ranog otkrivanja raka debelog crijeva. Svake dvije godine pismom se pozivaju sve žene i muškarci u dobi od 50. do navršene 74. godine da naprave kartični gvajakov test na nevidljivu krv u stolici. Osobe s pozitivnim nalazom upućuju se na probirnu kolonoskopiju.