Hrvatski zavod za javno zdravstvo
Ambliopija je najčešća patologija vida u djece i vodeći uzrok sljepoće na jednom oku.
Oko je organ koji poput antene prima svjetlosne podražaje, dok se stvarna slika svijeta koji gledamo oblikuje u vidnom dijelu mozga.
Uzrok razvijene ambliopije nije u oku, već u mozgu - u izostanku dozrijevanja vidnog dijela mozga zbog nedovoljne vidne stimulacije.
U 7. godini života djeteta razvoj vidnog dijela mozga gotovo je u cijelosti završen.
Djeca se u pravilu ne žale na smetnje vida, a roditelji je ne mogu zamijetiti.
Rizični čimbenici za nastanak ambliopije su u više od 90% slučajeva izražene refraktivne greške i strabizam (škiljavost, bijeg oka).
Postoji li refraktivna greška, tada je potrebna korekcija naočalama ili kontaktnom lećom.
Ponekad je potrebno i flasterom prekriti zdravo oko kako bi se poticao razvoj vida slabovidnog oka.
Liječenje traje do postizanja za dob odgovarajuće vidne oštrine, a to je u pravilu moguće do 7. godine života.
Zakasni li se s liječenjem slabovidnosti, dijete više neće moći jasno vidjeti jer vidni dio mozga u ranom periodu rasta i razvoja nije bio stimuliran jasnom i oštrom slikom svijeta koji nas okružuje, stoga nije i neće biti razvijen.
Ministarstvo zdravstva Republike Hrvatske, od 1. lipnja 2015. godine, uvelo je probir na slabovidnost kao obvezatan za svu četverogodišnju djecu u Republici Hrvatskoj, dok je u siječnju 2016. godine ministar zdravstva donio odluku o uspostavi Nacionalnog preventivnog programa ranog otkrivanja slabovidnosti.
20. lipnja 2016. godine je Hrvatski sabor jednoglasno donio odluku o proglašenju 12. rujna Nacionalnim danom ambliopije.
U sklopu programa, djeca u dobi od četiri godine dobivaju poziv na kućnu adresu s točno određenim datumom, vremenom i mjestom pregleda.
Probir testiranjem vidne oštrine četverogodišnjaka najpouzdaniji je za otkrivanje slabovidnosti, s obzirom na to da se tim jednostavnim testom može otkriti i do 97% svih anomalija oka.