Hrvatski zavod za javno zdravstvo
Projekt se izvodi u sklopu Europskog plana za borbu protiv raka (Europe's Beating Cancer Plan - EBCP).
Plan se sastoji od četiri stupa: 1 - prevencija; 2 - rano otkrivanje, 3 - dijagnoza i liječenje i 4 - kvaliteta života osoba oboljelih od raka i osoba koje su preživjele rak.
U sklopu ovog plana definirano je 10 vodećih inicijativa i 32 aktivnosti s ukupnim proračunom od 4 milijarde eura.
OriON je nastao u sklopu inicijative za uspostavljanje Registra nejednakosti u području raka (inicijativa broj 9).
Cilj Registra je analizirati trendove, razlike i nejednakosti među državama članicama i regijama.
Takav Registar omogućit će procjenu stanja u svakoj državi članici, identifikaciju izazova i specifičnih područja djelovanja te usmjeravanje ulaganja i intervencija na razini Europske unije, kao i na nacionalnoj i regionalnoj razini.
Očekivani učinak bit će smanjenje mjerljivih razlika u prevenciji i skrbi za rak diljem EU.
S tim u skladu, projekt OriON zamišljen je kao svojevrsna "potpora" Registru nejednakosti u području raka.
Glavni cilj projekta OriON je omogućiti pretežno kvalitativnu analizu nacionalnih napora u području skrbi o raku u državama članicama, uključujući trenutno stanje provedbe Europskog plana za borbu protiv raka na nacionalnoj razini, u usporedivom i redovito ažuriranom obliku.
Također, projektom se nastoji i podatke i uvide o socio-ekonomskim nejednakostima učiniti dostupnima kako bi se nadopunila i unaprijedila analiza za Registar nejednakosti u području raka.
Projekt koordinira Nacionalni zavod za javno zdravstvo Slovenije, a sudjeluju ukupno 23 partnera iz 17 zemalja.
Za ostvarenje ciljeva zaduženo je 5 radnih paketa čiji zadaci, između ostalog, uključuju koordinaciju projekta, javno objavljivanje rezultata projekta, evaluaciju provedbe projekta, analizu provedbe Europskog plana za borbu protiv raka i poboljšanje kvalitete nacionalnih politika kontrole raka.
Kao i u drugim projektima na području raka (iPAAC, CraNE, JANE) Hrvatski zavod za javno zdravstvo vodi radni paket 3 koji je zadužen za praćenje ostvarenja zadanih ciljeva i aktivnosti pojedinih radnih paketa, odnosno za evaluaciju svakodnevnog rada, rezultata i ishoda projekta.