Hrvatski zavod za javno zdravstvo
E-tekućine obično su mješavina propilen glikola, glicerina, nikotina i aroma.
Glicerin i propilen glikol inače se smatraju sigurnima za oralnu upotrebu, ali tijekom izloženosti visokim temperaturama mogu se pretvoriti u štetne tvari.
U Velikoj Britaniji ovi proizvodi preporučeni su osobama koje pokušavaju prestati s pušenjem cigareta.
S obzirom na to da se u početku smatralo kako su e-cigarete zdravije od običnih cigareta, istraživanja su pokazala da su jednako, a u nekim slučajevima čak i štetnije od konvencionalnih cigareta.
Štetni spojevi koji nastaju zagrijavanjem e-tekućine poput acetaldehida, akroleina i formaldehida utječu na respiratorni i kardiovaskularni sustav, izazivaju upalu i oksidativni stres te mogu izazvati oštećenje pojedinih organa.
Provedenim istraživanjima utvrđeno je da svakodnevna konzumacija e-cigareta ima velik toksični učinak te time udvostručuje rizik od nastanka kardiovaskularnih bolesti i srčanog udara.
Prisutnost teških metala kao što su kadmij i olovo u aerosolu e-cigareta mogu imati karcinogena svojstva, dok razne arome poput cinamaldehida mogu imati kardiotoksične učinke.
Upotreba e-cigareta povezana je s povećanjem broja otkucaja srca i krvnog tlaka.
Elektroničke cigarete također su povezane s raznim upalama, oksidativnim stresom, vaskularnim ozljedama, aterosklerozom te endotelnom disfunkcijom.
Korisnici e-cigareta imaju čak 1,79 puta veću mogućnost od nastanka infarkta miokarda od nepušača, dok pušači običnih cigareta imaju 2,72 puta veću vjerojatnost.
Trenutna istraživanja dokazala su da se prebacivanjem s običnih cigareta na elektroničke smanjuje izloženost toksinima u smislu kvalitete i kvantitete te može kratkoročno poboljšati zdravstveno stanje.
S druge strane, velika većina korisnika e-cigareta također konzumiraju i konvencionalne cigarete pa samim time dodatno narušavaju svoje zdravlje.
Konzumacijom e-cigareta, čestice koje se u organizam unose udisanjem mogu uzrokovati iritaciju pluća koja može dovesti do upale.
Na taj način dolazi do oštećenja pluća sužavanjem bronha koje dovode zrak u pluća i iz njih te mogu uzrokovati bronhitis i nastanak ožiljaka.
Također, povećana je mogućnost nastanka astme, ali i pogoršanja već postojeće.
Osim oštećenja pluća, nikotin šteti razvoju mozga, sužava arterije i podiže krvi tlak.
Jedna od najčešćih ozljeda pluća povezana s konzumacijom e-cigareta je EVALI (e-cigarette and vaping-associated lung injury).
EVALI je akutna ili subakutna respiratorna bolest koja može biti izrazito teška i opasna po život, upalni odgovor dišnog sustava koji nastaje zagrijavanjem i aerosolizacijom ulja koje se taloži u alveolarnom prostoru.
Posljedice ove bolesti su difuzno oštećenje alveola, fibrinozni pneumonitis te pneumonija praćena bronhitisom.
Pretpostavlja se da je glavni uzrok EVALI-ja acetat vitamin E.
Prvobitno se spominje u ljeto 2019. godine.
Prijavljeno je više od 2800 slučajeva, uključujući i 68 smrtnih slučajeva.
EVALI uključuje stanja kao što su lipoidna pneumonija, pneumonitis uzrokovan preosjetljivošću, difuzno alveolarno krvarenje i akutna eozinofilna pneumonija.
Neki od simptoma ove bolesti su kronični kašalj, kratak dah, bolovi u prsima, teško disanje, bolovi u trbuhu, umor, povraćanje, mučnina, proljev, temperatura, zimica ili gubitak težine.
S obzirom na to da se EVALI još uvijek smatra novom bolesti, njezin tijek bolesti je nepredvidiv.
Od svih prijavljenih slučajeva, 96% pacijenata bilo je hospitalizirano, uključujući i one koji su umrli.
U posljednjih nekoliko godina, elektronske cigarete su postale iznimno popularne, posebno među mladima.
Od velike je važnosti regulacija e-cigareta, na koju se treba usredotočiti.
E-cigarete brzo se mijenjaju, a propisi bi trebali osigurati standarde sigurnosti i kvalitete.