Ostalo

Novi referentni laboratorij na "Štamparu"

Objavljeno 04.01.2022.

Nastavni zavod za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar"

Nastavni zavod za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar", Služba za zaštitu okoliša i zdravstvenu ekologiju u svojim laboratorijima ističe i djelovanje Nacionalnog Referentnog laboratorija (NRL) za biljne toksine u hrani i hrani za životinje.
Novi referentni laboratorij na "Štamparu"
 

Time je uz postojeće NRL za mikotoksine u hrani i hrani za životinje te NRL za pesticide u hrani biljnog porijekla; a) za voće i povrće, b) žitarice i c) određivanje pesticida pojedinačnim metodama prošireno djelovanje NRL-a unutar Zavoda.

Svi NRL, a tako i NRL za mikotoksine i biljne toksine u hrani i hrani za životinje surađuju s Referentnim laboratorijima Europske zajednice, koordiniraju aktivnosti službenih laboratorija u području ovlaštenja, provode međulaboratorijske usporedbe sa službenim laboratorijima, dostavljaju informacije dobivene u Referentnim laboratorijima Europske zajednice ostalim službenim laboratorijima, pružaju znanstvenu i tehničku pomoć Ministarstvu u primjeni programa koordinirane kontrole.

Također, uvode i razvijaju nove metode sukladno zahtjevima tržišta i zakonskim propisima.

Mikotoksini su toksični sekundarni metaboliti plijesni.

Mogu nastati tijekom rasta biljaka na samom polju tj. na poljoprivrednim usjevima ili tijekom skladištenja.

Opasni su zbog visoke toksičnosti, čak i u malim količinama, u pravilu su bez boje i okusa, bez vidljivih znakova kvarenja plijesni na hrani, a posebno je zabrinjavajuće to što ih se pronalazi u vrlo važnim i različitim poljoprivrednim i prehrambenim proizvodima.

Uredbom Komisije (EZ) br. 1881/2006 (s izmjenama i dopunama) i Direktivom 2002/32/EZ o nepoželjnim tvarima u hrani za životinje (s izmjenama i dopunama) određuju se najviše dopuštene količine mikotoksina u određenoj hrani, odnosno hrani za životinje poput Aflatoksina B1, B2, G1, G2 te M1, Ohratoksina, Zearalenona, Deoksinivalenola, Fumonizina itd.

Metode koje se koriste za uzorkovanje i analizu mikotoksina propisane su Uredbom Komisije (EZ) br. 401/2006 i njezinim naknadnim izmjenama i dopunama, Uredbom Komisije (EU) br. 178/2010 i Uredbom Komisije (EU) broj 519/2014.

Biljni toksini su spojevi koje proizvode biljke, a čija je glavna funkcija zaštita biljaka od insekata i drugih grabežljivaca.

Većina biljnih toksina pripada različitim klasama sekundarnih metabolita, uključujući alkaloide, terpene i fenole.

Biljni toksini mogu biti toksični za ljude i životinje te prouzročiti brojne akutne i kronične učinke na zdravlje.

Kroz europske propise o hrani i hrani za životinje, Uredba Komisije (EZ) br. 1881/2006 (s izmjenama i dopunama) i Direktiva 2002/32/EZ o nepoželjnim tvarima u hrani za životinje (s izmjenama i dopunama) postavljene su najviše dopuštene količine za nekoliko biljnih toksina u određenoj hrani, odnosno hrani za životinje.

To uključuje tropanske alkaloide, eruka kiselinu, teobromin, gosipol, cijanovodičnu kiselinu i pirolizidinske alkaloide.

Osim toga, na snazi ​​su preporuke EU za kontinuirano praćenje količina (monitoring) tropanskih alkaloida, tetrahidrokanabinola (THC) i njegovih prekursora, pirolizidinskih alkaloida i alkaloida opijuma.

Sve vijesti vezane uz ovu temu pronađite ovdje
(1)
5.0 od 5

Priručnik bolesti

Odaberite grupu bolesti ili pretražite po ključnoj riječi
Priručnik bolesti sastavljen je kako biste se brzo informirali o bolesti koja vas zanima. Određene bolesti posebno su obrađene u okviru skupine na Mapi tijela kojoj pripadaju te ih svakako potražite.

vezani članci

Test erektilne funkcije

Ispunite upitnik procjene erektilne funkcije. Test erektilne funkcije Kvaliteta spolnog života jedan je od najvažnijih segmenata kvalitete života muškarca.

IPSS UPITNIK

Ispunite upitnik procjene tegoba mokrenja. IPSS UPITNIK Poremećeno mokrenje često vezuje uz sebe i poremećaje kontinencije te seksualnih funkcija.