BBC
Pacijenti tretirani u bostonskoj Brigham and Women's Hospital su živjeli s HIV-om oko 30 godina, a obojica su oboljeli od limfoma te im je bila potrebna transplantacija koštane srži.
Nakon transplantacije koštane srži više nije bilo tragova HIV-a u krvi - kod jednog pacijenta 2 godine, a kod drugog 4 godine.
U proteklih 7, odnosno 15 tjedana, obojica su prestali uzimati antiretrovirusne lijekove za HIV.
Unatoč tome, više nema znakova prisutnosti virusa.
Istraživači napominju kako je još prerano govoriti o lijeku za HIV jer postoji mogućnost da se virus "skriva", primjerice u tkivu mozga ili u probavnom sustavu.
Po njihovim riječima, povlačenje HIV-a je moguće objasniti činjenicom da je transplantirana koštana srž bila zaštićena od infekcije zbog djelovanja antiretrovirusnih lijekova.
U međuvremenu je transplantat omogućio uspješan "napad" obrambenog sustava organizma na ostatak koštane srži inficirane HIV-om.
Već je zabilježen slučaj Timothyja Browna, tzv. berlinskog pacijenta, kod kojeg je do povlačenja HIV-a došlo nakon što mu je transplantirana koštana srž rijetkog donora otpornog na HIV.
Oba pacijenta u bostonskoj bolnici su primili koštanu srž od normalnih donora.
Istraživači ističu i slučaj bebe rođene u američkoj saveznoj državi Mississippi kod koje je do povlačenja HIV-a došlo zbog početka terapije antiretrovirusnim lijekovima odmah nakon rođenja.