Ostalo

Obilježen Nacionalni dan invalida rada

Objavljeno 23.03.2025.

Nastavni zavod za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar"

Invalidi rada suočavaju se svakodnevno s nizom problema, predrasuda i stereotipa, koji im onemogućavaju ostvarivanje kvalitetnijeg života.
Obilježen Nacionalni dan invalida rada
 

Zbog toga je izuzetno važno da društvo prepozna postignuća invalida rada te da se promovira njihova pozitivna slika u javnosti, kao i uključivanje u aktivnosti šire zajednice.

Vodeća tema ovogodišnje kampanje povodom obilježavanja Nacionalnog dana invalida rada je "Nije svaki invaliditet vidljiv" jer mnogi oblici invaliditeta nisu vidljivi.

Važno je odnositi se pažljivo i s poštovanjem prema drugima jer svatko od nas može u bilo kojem trenutku postati osoba s invaliditetom.

Odluku o obilježavanju Nacionalnog dana invalida rada - 21. ožujka donio je Hrvatski sabor 13. veljače 2009. godine (NN 24/09).

Cilj obilježavanja je posvećen podizanju svijesti o izazovima s kojima se suočavaju osobe koje su pretrpjele ozljede na radu ili su oboljele od profesionalnih bolesti.

To je ujedno i prilika da istaknemo njihovu važnost u društvu, prepoznamo probleme s kojima se susreću i potaknemo zajedničko djelovanje u cilju poboljšanja njihovog položaja.

Misao vodilja obilježavanja Nacionalnog dana invalida rada je da temeljne udruge predstave svojim sugrađanima aktivnosti i socijalne programe koje provode, promoviraju prava osoba s invaliditetom te pojačaju svijest o problemima, pravima i interesima invalida rada, kao i potrebi borbe protiv stereotipa, predrasuda i štetnih postupaka prema osobama s invaliditetom u svim područjima života.

Prema podacima iz Registra osoba s invaliditetom HZJZ, u Republici Hrvatskoj (16. rujna, 2024.) u Republici Hrvatskoj bilo je 653.577 osoba s invaliditetom, što čini 17% ukupnog stanovništva Republike Hrvatske.

U Gradu Zagrebu živi 115.880 osoba s invaliditetom, što čini 15,1% ukupnog stanovništva grada: 57.898 (49,9%) muškaraca i 57.982 (50,1%) žena.

U odnosu na ukupni broj osoba s invaliditetom u Hrvatskoj, u Gradu Zagrebu udio iznosi 17,7% osoba s invaliditetom.

Međutim, prema Statističkim informacijama Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, na dan 31. prosinca 2024. godine u Republici Hrvatskoj bilo je 84.284 registriranih invalida rada, od kojih 16,08% (13.552) u Gradu Zagrebu i 7,75% (6.528) u Zagrebačkoj županiji.

Udruga invalida Zagreba je na dan 31. prosinca 2024. godine imala 7.027 registriranih članova, od čega 2.911 muškaraca i 4.116 žena, odnosno 35% ukupnog broja invalida rada registriranih na području Grada Zagreba i Zagrebačke županije.

Brojni izazovi s kojima se suočavaju svakodnevno uključuju:
nedostatak prilagođenih radnih mjesta - unatoč svojoj radnoj sposobnosti, mnogi invalidi rada teško pronalaze zaposlenje zbog nedostatka prilagodbi na radnim mjestima, ali i predrasuda poslodavaca,
-nedovoljna financijska podrška - mirovine i naknade često nisu dostatne za dostojanstven život, a troškovi liječenja i rehabilitacije dodatno opterećuju njihove financije,
-otežan pristup zdravstvenim uslugama, dugotrajni administrativni postupci, manjak specijalizirane medicinske skrbi i rehabilitacijskih programa dodatno otežavaju proces oporavka i reintegracije u društvo,
-društvena marginalizacija i nedostatak podrške u zajednici često dovode do društvene izolacije invalida rada.

Ključne mjere koje mogu poboljšati položaj invalida rada uključuju:
-poticanje zapošljavanja i prilagodbu radnih mjesta kroz poticaje za poslodavce, edukacije i programe prekvalifikacije,
-poboljšanje sustava socijalne i zdravstvene zaštite (npr. bržu i kvalitetniju medicinsku skrb, osiguranje dostatnih financijskih naknada),
-unaprjeđenje zakonodavstva koje će osigurati bolju zaštitu prava invalida rada i strože mjere sigurnosti na radu kako bi se smanjio broj ozljeda,
-jačanje svijesti u društvu putem edukacija, kampanja i suradnje s medijima kako bi se invalidima rada omogućila ravnopravna uključenost u zajednicu.

Povodom obilježavanja Nacionalnog dana invalida rada pozivaju se sve nadležne institucije, poslodavci i šira javnost da prepoznaju značaj ovog dana i aktivno sudjeluju u stvaranju inkluzivnijeg i pravednijeg društva za invalide rada.

Potrebno je senzibilizirati i informirati javnost ne samo o izazovima s kojima se osobe s invaliditetom suočavaju, već i o njihovim sposobnostima i doprinosima društvu, te potrebi uključivanja osoba s invaliditetom u radni sustav na temelju njihovih kompetencija.

Sve vijesti vezane uz ovu temu pronađite ovdje
(0)
0.0 od 5

Priručnik bolesti

Odaberite grupu bolesti ili pretražite po ključnoj riječi
Priručnik bolesti sastavljen je kako biste se brzo informirali o bolesti koja vas zanima. Određene bolesti posebno su obrađene u okviru skupine na Mapi tijela kojoj pripadaju te ih svakako potražite.

vezani članci

Test erektilne funkcije

Ispunite upitnik procjene erektilne funkcije. Test erektilne funkcije Kvaliteta spolnog života jedan je od najvažnijih segmenata kvalitete života muškarca.

IPSS UPITNIK

Ispunite upitnik procjene tegoba mokrenja. IPSS UPITNIK Poremećeno mokrenje često vezuje uz sebe i poremećaje kontinencije te seksualnih funkcija.