Hrvatski zavod za javno zdravstvo
Prekomjerna tjelesna masa i debljina jedan su od glavnih javnozdravstvenih izazova današnjice, posebno debljina u djece.
Prekomjerna tjelesna masa i debljina u djetinjstvu, osim svojih trenutnih negativnih učinaka na zdravlje djece, sa sobom nose i povećan rizik za debljinu i druge kronične nezarazne bolesti u odrasloj dobi. Važan je i ekonomski utjecaj debljine, kako zbog troškova skrbi povezanih s debljinom, tako i zbog gubitka ekonomske produktivnosti.
Dok se od 1990. godine debljina u odraslih više nego udvostručila na globalnoj razini, debljina u adolescenata se čak učetverostručila. 2022. godine 37 milijuna djece mlađe od 5 godina imalo je prekomjernu tjelesnu masu, a djece i adolescenata u dobi od 5 do 19 godina s prekomjernom tjelesnom masom bilo je 390 milijuna, od čega je njih 160 milijuna imalo debljinu. Očekivanja su da će se globalno do 2035. godine debljina u djece i više nego udvostručiti u odnosu na podatke iz 2020. godine, prema projekcijama Svjetske federacije za debljinu.
Europska inicijativa praćenja debljine u djece (engl. Childhood Obesity Surveillance Initiative, COSI) istraživanje je Europskog ureda Svjetske zdravstvene organizacije kojim se, među ostalim, prati status uhranjenosti djece.
Posljednji, šesti krug toga istraživanja provodio se između 2022. i 2024. godine. Hrvatska je treći put sudjelovala u tome istraživanju koje je provedeno u školskoj godini 2021./2022. na reprezentativnom uzorku školske djece u dobi od 8,0 do 8,9 godina.
Prema rezultatima zadnjeg kruga COSI istraživanja, a koji je ujedno i prvi koji obuhvaća razdoblje pandemije COVID-19, u Hrvatskoj svako treće (36%), a u Europi svako četvrto dijete (25%) ima prekomjernu tjelesnu masu ili debljinu. Hrvatska se tako nalazi na četvrtome mjestu po prevalenciji prekomjerne tjelesne mase i debljine u djece te je uz pet mediteranskih zemalja (Cipar, Italija, Grčka, Malta i Španjolska) u samom europskom vrhu.
U usporedbi s rezultatima prijašnjih krugova, prevalencija prekomjerne tjelesne mase i debljine u djece u dobi od 8,0 do 8,9 godina u Hrvatskoj kontinuirano je vrlo visoka uz zabilježen blagi, iako ne statistički značajan, porast. Iako većina zemalja obuhvaćenih ovim krugom istraživanja bilježi stabilne udjele prekomjerne tjelesne mase i debljine u djece navedene dobne skupine, pojedine europske zemlje bilježe statistički značajan porast, što upućuje na moguće negativne utjecaje pandemije na ovaj javnozdravstveni problem.
Problem debljine u djece značajan je javnozdravstveni izazov koji zahtijeva multidisciplinaran i multisektorski pristup kako na nacionalnoj, tako i na globalnoj razini. Upravo je to i tema ovogodišnjeg Svjetskog dana debljine pod sloganom Changing systems - healthier lives, kojim se stavlja naglasak na sustave, a ne na pojedince, koje treba mijenjati.
U Hrvatskoj se trenutno provodi Nacionalni program "Živjeti zdravo" usmjeren unapređenju zdravlja stanovnika Republike Hrvatske kroz promicanje pravilne prehrane i tjelesne aktivnosti s ciljem prevencije prekomjerne tjelesne mase i debljine. Uz to, 2024. godine usvojen je Akcijski plan za prevenciju debljine 2024. - 2027. kojemu je cilj smanjiti opterećenje debljinom poduzimanjem mjera usmjerenih na promicanje zdravih stilova života i prevenciju čimbenika rizika te osnaživanje aktivnosti usmjerenih na prepoznavanje, praćenje i liječenje debljine.
Nacionalni program "Živjeti zdravo" kao i Akcijski plan za prevenciju debljine 2024. - 2027. stavljaju naglasak na potrebu za intersektorskom suradnjom kako bi se ostvario cilj prestanka rasta prevalencije debljine kako u djece, tako i u odraslih. Naglasak na suradnji između raznih dionika uključenih u prevenciju debljine stavljen je i u tekst usvojene Zagrebačke deklaracije, nastale povodom Samita supružnika europskih čelnika održanog u svibnju 2023. godine u Zagrebu. Deklaracijom se, između ostalog, prepoznaje potreba za osnivanjem Europskog centra Svjetske zdravstvene organizacije za prevenciju debljine u djece, što je veliki korak za Hrvatsku kao i za ostatak Europske regije Svjetske zdravstvene organizacije u promicanju multisektorske suradnje po pitanju prevencije debljine u djece.