TOGAS
Procjenjuje se da je 30-40% odrasle europske populacije zaraženo H. pylori, a prema podacima GLOBOCAN-a, 2022. godine u Europi je dijagnosticirano više od 135.000 novih slučajeva raka želuca.
Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u Hrvatskoj je 2021. godine zabilježeno 835, a 2022. godine novih 850 slučajeva raka želuca.
S H. pylori najčešće se zarazimo u djetinjstvu kroz bliske obiteljske kontakte.
Infekcija uvijek uzrokuje kroničnu upalu sluznice (gastritis), međutim, osobe su najčešće bez tegoba do kasne odrasle dobi.
Dugogodišnja, kronična infekcija uzrokuje mikroskopske i makroskopske promjene stanica želuca, tzv. prekancerozne promjene, koje u konačnici dovode do razvoja raka želuca.
Dokazano je da se liječenjem H. pylori smanjuje rizik razvoja raka želuca, međutim, učinkovitost ove preventivne mjere značajno se smanjuje ako su prekancerozne promjene već nastupile.
Cilj testiranja i liječenja u mlađoj odrasloj populaciji upravo je liječiti infekciju prije razvoja prekanceroznih promjena.
Trenutno se u Europi na H. pylori testiranje upućuju samo osobe sa simptomima.
Iako je temeljem brojnih znanstvenih istraživanja dokazano da pravovremeno liječenje H. pylori smanjuje rizik razvoja raka želuca, osim u Japanu, nacionalni programi testiranja asimptomatske populacije u drugim zemljama se ne provode.