Hrvatski zavod za javno zdravstvo
Od 2010. godine godišnje više od 10 žena biva ubijeno od strane muškaraca s kojima su bile u vezi, braku ili u krvnom srodstvu.
Femicid, definiran u Kaznenom zakonu kao teško ubojstvo ženske osobe, u Hrvatskoj čini od 25-30% svih ubojstava, što ukazuje na ozbiljan problem u sustavu prevencije, zaštite žrtava i progona počinitelja.
Tragične posljedice kod obiteljskog, partnerskog i općenito nasilja muškaraca prema ženama, u najvećem broju slučaja nastupaju kada neko tijelo iz sustava prevencije, zaštite žrtve i/ili progona počinitelja zakaže, odnosno izvrši krive procjene rizika za žrtvu ili ne poduzme sve mjere iz djelokruga svojih nadležnosti.
Ključni problem često leži u neadekvatnim procjenama rizika za žrtve ili nepoduzimanju potrebnih mjera.
Ubojstva u obitelji često prate samoubojstva počinitelja, što naglašava potrebu za pravovremenim prepoznavanjem ugroza i koordinacijom između zdravstvenog sustava, socijalne skrbi i policije.
Jedna od pet žena koje su ubijene od strane intimnog partnera primila je hitnu medicinsku pomoć u godini prije ubojstva zbog ozljeda nanesenih od istog partnera, što sugerira mogućnost neiskorištenih prilika za sekundarnu prevenciju.
Nasilje nad ženama s vremenom ima tendenciju eskalacije, ali također i ponavljanja.
Obično postoji postoji povijest prethodnog zlostavljanja, osobito u slučajevima femicida, pokušaja ubojstva ili teških oblika nasilja.
Alkohol i duševne bolesti igraju značajnu ulogu u nasilničkom ponašanju.
Više od trećine počinitelja kaznenih djela obiteljskog nasilja ima povijest prekomjerne konzumacije alkohola ili duševnih poremećaja.
Procjena rizika je ključni korak u prepoznavanju žena i djece izloženih rodno uvjetovanom nasilju.
Rizik ima dinamičnu i promjenjivu prirodu.
Ponekad se može promijeniti u kratkim vremenskim razdobljima, u nekim slučajevima unutar nekoliko sati.
To može ovisiti o nizu čimbenika i okolnostima koje mogu povećati razinu rizika.
Oni uključuju razdvajanje, sudsko saslušanje, ponašanje djeteta, gubitak posla i druge čimbenike.
To znači da rizik treba procjenjivati sustavno i u bliskoj suradnji sa ženama koje su preživjele nasilje.
Procjena se provodi sustavno kako bi se identificirali dinamični i statični čimbenici rizika te osigurala odgovarajuća sigurnost.