Nastavni zavod za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar"
Osim pozitivnog učinka na zdravlje pojedinca, prednosti hodanja i biciklizma su prilagodljivost, društvena i ekonomska pristupačnost.
Uključivanjem koncepta multimodalnosti i uvođenjem nekih održivih načina prijevoza u naše putovanje, ne samo da možemo pozitivno utjecati na okoliš, već i dodatno uštedjeti novac te pokazati spremnost na isprobavanje novih oblika mobilnosti.
U urbanim sredinama nude se brojne mogućnosti mobilnosti, motorizirani i nemotorizirani načini, koji mogu biti zajednički, javni ili pojedinačni, klasični ili novi - hodanje, vožnja biciklom, električnim romobilom ili hoverboardom, javnim prijevozom (autobus, tramvaj, vlak) i sl.
Hodanje na kratkim relacijama (npr. do pet kilometara) osigurava nam 30 minuta vježbanja dnevno, što je u skladu s preporukama Svjetske zdravstvene organizacije.
Studije su dokazale da ljudi koji žustro hodaju najmanje 25 minuta na dan mogu očekivati da će prosječno živjeti od tri do sedam godina dulje.
Također, kada uz pješačenje koristimo i javni prijevoz, vrijeme na putu možemo iskoristiti za čitanje novina, opuštanje i slušanje glazbe.
Aktivnosti Europskog tjedna mobilnosti započinju konferencijom za medije 16. rujna 2019., a završavaju obilježavanjem Dana bez automobila 22. rujna ove godine.
Gradovi sudionici taj dan određuju jedno ili više područja, isključivo namijenjenih pješacima, biciklistima i sredstvima javnog prijevoza.