Hrvatski zavod za javno zdravstvo
Uz to, utvrđeno je da djeca u Hrvatskoj koja nikada nisu bila dojena imaju 1,6 puta veći rizik za debljinu, u usporedbi s djecom koja su dojena barem 6 mjeseci.
Djeca dojena barem 6 mjeseci imaju 1,4 puta manje šanse za debljinu u usporedbi s djecom koja su dojena kraće od toga.
Podaci iz ove znanstvene studije temelje se na rezultatima Europske inicijative praćenja debljine u djece u Hrvatskoj iz 2015./2016. godine (CroCOSI).
Ovi podaci ukazuju na to da je pri prevenciji debljine u djece potrebno obratiti posebnu pozornost na prijevremeno rođenu djecu i djecu koja nisu dojena te da treba nastaviti ulagati napore u promicanje dojenja.
Dojenje, ovim istraživanjem još jednom potvrđeno kao zaštitni čimbenik u razvoju debljine u djece, neophodno je promicati na svim razinama, te pružiti mladim majkama podršku u uspostavi dojenja.
Svjetska zdravstvena organizacija preporučuj isključivo dojenje dojenčeta prvih 6 mjeseci uz nastavak dojenja uz dohranu do druge godine djetetova života.
U skladu s globalnim i europskim preporukama o zaštiti, promicanju i podržavanju dojenja, Republika Hrvatska je usvojila Nacionalni program za zaštitu i promicanje dojenja za razdoblje od 2018. do 2020. godine.
Međunarodna istraživanja također pokazuju kako je Hrvatska jedna od zemalja s najvećim brojem "Rodilišta-prijatelja djece".