www.unicef.hr
Brošuru sa savjetima za majke predstavila je autorica dr. Snježana Gverić Ahmetašević koja je istaknula da je cilj brošure osnažiti majke da ustraju u dojenju koje može biti izazov nakon prijevremenog porođaja.
Uz savjete stručnjaka, vrijedan doprinos brošuri dala su i inspirativna iskustva majki koje su se i same suočile s brigom i problemima oko izdajanja i dojenja svoje prijevremeno rođene djece.
Višestruko manji rizik od teških infekcija i razvoja dugotrajnih komplikacija te dokazano kraći boravak u bolnici snažan su motiv za podršku dojenju najranjivije djece.
Dr. Gverić Ahmetašević je podsjetila i na projekt osnivanja prve banke humanog mlijeka u Hrvatskoj, koju je na inicijativu Hrvatske udruge grupa za potporu dojenju (HUGPD), pokrenulo Ministarstvo zdravstva u suradnji s UNICEF -om, kako bi se prijevremeno rođenoj djeci i novorođenčadi koja nisu u mogućnosti hraniti se majčinim mlijekom osigurala najbolja moguća skrb.
U Hrvatskoj se godišnje u prosjeku 2000 djece rodi prijevremeno, a njih oko 400 treba intenzivnu liječničku skrb.
Majčino mlijeko ključno je za njihovo preživljavanje i razvoj.
Brošura za majke bit će dostupna u novorođenačkim jedinicama intenzivnog liječenja, a majke je mogu preuzeti i na internetskim stranicama UNICEF-a.