Ove bolesti nisu u klasičnom, užem smislu autoimune poput reumatoidnog artritisa, lupusa, tireoiditisa, šećerne bolesti, celijakije, psorijaze i multiple skleroze, ali se mogu češće zajedno pojavljivati. Pojavnost upalnih bolesti crijeva je sve učestalija u posljednjih nekoliko desetljeća širom svijeta, a ne samo na Zapadu. Podjednako se pojavljuju u oba spola i većina bolesnika razvije simptome bolesti prije 30-e godine života. U okviru upalnih bolesti crijeva razlikuju se tri oblika bolesti – ulcerozni kolitis, Crohnova bolest i intermedijarni kolitis. Tijekom života, u bolesnika se izmjenjuju faze relapsa (aktivne upale) odnosno remisije bolesti (kada bolesnici ne osjećaju simptome).
Ulcerozni kolitis zahvaća upalom sluznicu i podsluznicu debelog crijeva u vidu erozija i ulkusa koji počinju u rektumu i šire se u kontinuitetu duž crijeva, ponekad I čitavim debelim crijevom (pancolitis). Prema intenzitetu simptoma, bolest se klasificira od blage, srednje teške do teške bolesti. Ponekad je upala tako intenzivna i teška (fulminantni oblik) da liječenje zahtjeva radikalnu kiruršku intervenciju – odstranjivanje čitavog debelog crijeva odnosno proktokolektomiju.
Simptomi bolesti obično ne nastupaju naglo nego se najčešća razvijaju postupno, a to su:
Tijekom bolesti može doći do postupnog ili naglog gubitka na tjelesnoj težini. Simptomi upale na drugim organima mogu se pojaviti tijekom upale crijeva, ali i prije pojave crijevnih simptoma. Nazivaju se izvancrijevne manifestacije bolesti i očituju se sljedećim promjenama:
Dijagnoza se postavlja na temelju uobičajenih simptoma, laboratorijskim testovima iz krvi i stolice te endoskopskim pregledom debelog crijeva (kolonoskopija) tijekom kojeg se uzimaju uzorci sluznice za patohistološku analizu. Uz to, često su korisne druge slikovne metode poput ultrazvuka crijeva, a kod sumnje na komplikacije kompjutorizirana tomografija (CT).
Za razliku od ulceroznog kolitisa, Crohnova bolest može zahvatiti bilo koji dio probavne cijevi, a ne samo debelo crijevo. Upala se može pojaviti od usne šupljine, duž jednjaka, želuca, tankog i debelog crijeva uključivo analni kanal. Najčešće sijelo bolesti je završni dio tankog crijeva koji se zove terminalni ileum. Upala u Crohnovoj bolesti zahvaća sve slojeve stijenke crijeva. Rektum je rijetko zahvaćen bolešću za razliku od ulceroznog kolitisa kod kojeg je to pravilo.
Raspodjela prema sijelu bolesti je sljedeća: tanko crijevo (35%), debelo crijevo - Crohn kolitis (20%), terminalni ileum i debelo crijevo (45%)
Najčešći simptomi Crohnove bolesti su:
Simptomi Crohnove bolesti mogu trajati danima, tjednima pa čak i mjesecima i mogu se na neko vrijeme povući bez ikakve terapije, ali upalne promjene na crijevu ostaju. Za bolest su karakteristični nepravilni vremenski intervali između pogoršanja i smirenja bolesti tijekom života koji mogu biti različitog intenziteta i praćeni različitim komplikacijama.
Komplikacije Crohnove bolesti su:
Uz crijevne komplikacije, mogu se razviti vancrijevne manifestacije bolesti kao i u bolesnika s Crohnovom bolešću, ali i češće bubrežni i žučni kamenci te različite posljedice oštećenja apsorpcije hranjivih tvari, vitamina i minerala u tankom crijevu.
Dijagnostički algoritam sličan je kao i za ulcerozni kolitis i uključuje uz laboratorijske testove iz krvi i stolice (kalprotektin), endoskopske i radiološke pretrage (kolonoskopija, enteroskopija, ultrazvuk crijeva, MR enterografija, MR zdjelice).
Enteroskopija videokapsulom rijetko se primjenjuje zbog potencijalne opasnosti zadržavanja kapsule na mjestima suženja crijeva koja su česta u ovoj bolesti.
S obzirom da za UBC ne postoji za sada terapija izlječenja, bolesnike je potrebno liječiti lijekovima kojima se održava remisija bolesti i trajno ih i redovito pratiti klinički, laboratorijski i provjerom cijeljenja crijeva. Ovakvim pristupom s ciljem uspostave duboke remisije, većina bolesnika provodi kvalitetan i produktivan život, ali nažalost oni bolesnici koji ne odgovaraju pozitivno na terapiju ili moraju biti izloženi čestim operativnim zahvatima mogu i trajno biti onesposobljeni bolešću i njenim komplikacijama.
Ovisno o fenotipu i stupnju aktivnosti bolesti u praksi postoje dva pristupa terapiji bolesti:
Dostupni lijekovi za liječenje upalnih bolesti crijeva su:
Aminosalicilati - koriste se inicijalno kod pacijenata s dijagnosticiranim blagim oblikom bolesti kao protuupalni lijek koji direktno djeluje na sluznicu crijeva.
Najčešće korišteni lijek je mesalazin koji postiže antiinflamatorni učinak unosom preko usta (peroralni) ili direknim topičkim djelovanjem, rektalnom aplikacijom.
Glukokortikoidi - su snažni antiinflamatorni lijekovi koji se koriste u terapiji srednje teških i teških oblika UBC. Na tržištu postoje preparati koji se koriste peroralno, per rectum u obliku klizmi i intravenski. Primjenom kortikosteroida vrlo često se poluči brzi povoljni odgovor na akutnu upalu, no potreban je oprez zbog nuspojava i komplikacija vezanih za dugotrajnu uporabu (preko tri mjeseca).
Najkorišteniji su: prednizon, metilprednizolon, hidrokortizon i budesonid.
Imunosupresivni lijekovi - su lijekovi koji slabe normalni imunosni odgovor organizma. Koriste se u slučajevima kada pacijenti postaju ovisni o terapiji kortikosteroidima.
Oralni preparati su: azatioprin, 6-merkaptopurin. Metotreksat se jedini koristi kao parenteralni pripravak.
Biološki lijekovi – su veliki i kompleksni spojevi čija se djelatna tvar proizvodi ili izlučuje iz biološkog izbora. Radi se o proteinima koji se vežu za određene spojeve ili receptore te na taj način blokiraju njihovo djelovanje. U ekspanziji su bioslični (biosimilari) lijekovi koji su po definiciji Europske agencije za lijekove, visoko slični određenom već odobrenom biološkom lijeku.
Antibiotici – se najčešće koriste u liječenju komplikacija bolesti.
Kirurške opcije razmatraju se u teškim rezistentnim oblicima ulceroznog kolitisa i terapiji komplikacija Crohnove bolesti.
Ako se pravovremenim uključivanjem lijekova i adekvatnom zdravstvenom skrbi uspije održavati remisija bolesti i spriječiti nastanak komplikacija bolesti, oboljeli mogu imati dobru kvalitetu života i normalni životni vijek. Kako se radi o kroničnoj bolesti, uz liječničku skrb vrlo je važna trajna prisutnost i empatija obitelji i društvene zajednice, osobito udruga za bolesnike koje promiču znanje o bolesti i predstavljaju važnu potporu u svladavanju teškoća koje bolest nosi.
NPS-HR-NP-00102
European Medicines Agency. Biosimilars in the EU: Information guide for healthcare professionals. 2017.
Gibson P. Approach to functional gastrointestinal symptoms in adults with inflammatory bowel disease. UpToDate 2023.