Neovisno o tome radi li se o operaciji žuči, kuka ili krajnika, neki od principa anestezije jednaki su za sve te se suradnjom bolesnika oko nekih naizgled nevažnih stvari uvelike poboljšava sigurnost samog bolesnika i olakšava posao liječnicima koji ga liječe.
U ovom članku nabrojati ćemo najvažnije čimbenike na koje mogu sami bolesnici utjecati i time značajno poboljšati vjerojatnost da će operacija i poslijeoperacijski oporavak proći najpovoljnije po bolesnika. Koliko god da ova izjava zvučala istrošeno, svaki put ju je potrebno višestruko ponavljati da bi postala dio kolektivne svijesti i da se porazne statistike promijene na bolje. U Hrvatskoj skoro svaka treća odrasla osoba puši, a procjenjuje se da godišnje od posljedica konzumiranja duhanskih proizvoda umre skoro 10 000 ljudi - dakle svake se godine jedan gradić veličine Đurđevca uguši u duhanskom dimu.
Osim povećane incidencije raznih tumora gornjeg i donjeg dišnog sustava, kao i kronične opstruktivne plućne bolesti i raznih kardiovaskularnih bolesti; pušači su jedna od riskantnijih populacija za opću anesteziju. Neovisno o tome koji se lijekovi koriste i radi li se anestezija inhalacijskim ili intravenskim anesteticima, buđenje iz anestezije je za pušače vrlo neugodno i popraćeno jakim kašljem i osjećajem gušenja. Taj osjećaj je toliko neugodan za pušače da mnogi odluče definitivno prestati pušiti tek nakon iskustva takvog buđenja.
Za bolesnika bi bilo najbolje kada bi mogao u potpunosti prestati pušiti, no velik doseg je i ukoliko se privremeno odrekne pušenja tijekom 8 tjedana prije operacije. Taj period proveden daleko od dima cigarete dovesti će do smanjenja upale dišnih putova i poboljšanje omjera hemoglobin/methemoglobin čime će se značajno povećati opskrba bolesnikovih tkiva kisikom.
Kad se radi o elektivnim operacijama bolesnici često u bolnicu dolaze ujutro onoga dana kad su naručeni na operaciju. Njihovi liječnici obiteljske medicine i kirurzi često ih upozore da uvijek moraju doći na tašte. "Na tašte" znači bez ikakvog unosa hrane i tekućine na usta. No nažalost mnogi bolesnici zanemaruju te savjete, ili ih krivo interpretiraju.
Bit posta pred operaciju nije smanjeni unos kalorija ili religijski razlozi, nego je puno prozaičniji. Bolesnik u anesteziji nema očuvane reflekse, a tonus mišićja mu pada. Stoga je puno veća vjerojatnost da dođe do regurgitacije (povrata) želučanog sadržaja koji može biti aspiriran u dišne putove i time izazvati upalu pluća (blaži scenarij) ili gušenje pacijenta i smrt (teži scenarij). Nije rijetkost da bolesnik neposredno pred operaciju na pitanje anesteziologa "Jeste li što jeli ili pili?" odgovara "Nisam. Samo čašu vode".
Iz perspektive anesteziologa kao liječnika kojemu je jedna od najvažnijih zadaća i održavanje prohodnog dišnog puta čaša vode ima jednaku težinu kao i ćevapi sa kajmakom - i jedno i drugo mogu biti aspirirani u dišne putove.
Kod regionalne anestezije refleksi gutanja i kašlja su očuvani, no nikad se ne zna kada će doći do potrebe da se bolesnika ipak uspava, stoga UVIJEK, nevezano uz tip anestezije barem 8 sati prije operacije treba biti na tašte. Vaši liječnici pobrinuti će se da dobijete potrebnu tekućinu i hranidbene sastojke venskim putem, a čim će to biti moguće, vratit ćete se normalnoj prehrani na usta.
Iz istog razloga potrebno je iz usta odstraniti zubalo ili bilo koje drugo zubno pomagalo koje bi se moglo odvojiti i zapasti te opstruirati dišne putove, kao i upozoriti vašeg liječnika ukoliko imate koji zub koji bi se mogao klimati.
Brada i brkovi, popularni dlakavi ukrasi među muškom populacijom, enormno otežavaju posao anesteziologu. Brada oko usta otežavaju prianjanje silikonske maske na lice čime dolazi do otežanog ventiliranja pacijenta, a brkovi otežavaju pogled na glasnice kad se pacijent intubira. Stoga bi bilo poželjno da svi pacijenti koji dolaze na elektivnu operaciju obriju svoju bradu čime će se poboljšati njihova sigurnost i olakšati posao anesteziologa.
Kao i u svim ostalim ljudskim aktivnostima, ispravna i sadržajna komunikacija često je onaj jezičac na vagi koji može prevagnuti između uspjeha i neuspjeha. Često se zna dogoditi da bolesnici na predoperativnom pregledu prešute neku stvar koja im se čini trivijalna, a baš ta naizgled nevažna sitnica može biti vrlo važan faktor za uspjeh operacije. Komunikacija je dvostrana vještina, stoga na predoperativnom pregledu bolesnik nije "onaj koji odgovara na pitanja" a liječnik "onaj koji postavlja pitanja" nego razgovorom oboje dolaze do željenih informacija - liječnik o eventualnim faktorima rizika i alergijama, a bolesnik do odgovora o tipu operacije i anestezije.
Ako imate bilo kakvih pitanja vezanih uz tip operacije, anesteziju ili moguće posljedice operacije, slobodno pitajte vašeg liječnika. Prema nekim studijama, bolesnici koji su u potpunosti informirani smirenije pristupaju operativnom zahvatu (oduvijek je ono nepoznato izazivalo strah kod ljudi) te je buđenje nakon operacije puno "glađe" i lakše se uspostavlja komunikacija sa zdravstvenim djelatnicima neposredno nakon buđenja.