Hrvatski zavod za javno zdravstvo
Nacionalni program "Živjeti zdravo" uključuje niz aktivnosti usmjerenih na stvaranje podržavajućeg okruženja za dojenje.
Među njima su opremanje parkova i hodačkih staza klupama za dojenje, što dodatno potiče majke da svoju djecu doje u ugodnim i prilagođenim okruženjima.
Hrvatska također ima dugogodišnju tradiciju provođenja Nacionalnih programa za zaštitu i promicanje dojenja.
Ove godine usvojen je novi Nacionalni program za zaštitu i promicanje dojenja za razdoblje 2024. - 2027. godine.
Ovaj program nastoji osigurati kontinuiranu podršku majkama kroz edukaciju, provedbu revidiranog programa "Rodilište prijatelj djece" i programa "Rodilište prijatelj djece za odjele neonatologije", rad Banke humanog mlijeka, savjetovanje, infrastrukturne prilagodbe te praćenje, čime se unapređuje kvaliteta života i zdravlje najmlađih članova društva.
Promicanje dojenja naglašeno je i u Akcijskom planu za prevenciju debljine za razdoblje 2024. - 2027., koji prepoznaje važnost dojenja kao ključnog faktora u prevenciji debljine i promicanju zdravih prehrambenih navika od najranije dobi.
Uz to, u okviru inicijative Europske komisije "EU Jamstvo za svako dijete" posebno se potiče dojenje kao temeljni aspekt pravilne prehrane i razvoja djece.
Cilj ove inicijative je osigurati da najranjivija djeca u Europskoj uniji imaju pristup zdravstvenoj zaštiti, obrazovanju, uslugama skrbi za djecu, adekvatnim uvjetima stanovanja i kvalitetnoj prehrani, čime se doprinosi ostvarivanju dječjih prava u Europi.
U Hrvatskoj se svake godine u prvom tjednu listopada obilježava Nacionalni tjedan dojenja.
Ovaj tjedan pruža priliku za podizanje svijesti o važnosti dojenja, razmjenu informacija i podršku majkama koje doje.