Hrvatski zavod za javno zdravstvo
Osteoporoza je progresivna metabolička bolest koja uzrokuje poremećaj strukture kosti i gubitak koštane mase, što rezultira krhkim kostima i povećanim rizikom od prijeloma. Jedna je od takozvanih "nevidljivih" bolesti, jer do simptoma i posljedica dolazi kad je već u uznapredovalom stadiju.
Bolest se razvija kroz nekoliko godina, a najčešće se dijagnosticira tek nakon prijeloma. Procjenjuje se da će jedna od 3 žene i jedan od 5 muškaraca starijih od 50 godina doživjeti prijelom kosti uslijed osteoporoze. Sa starenjem stanovništva očekuje se da će osteoporoza, već sada vrlo učestalo stanje, postati još značajniji javnozdravstveni problem.
Čimbenici rizika:
-ženski spol
-starenje
-pozitivna obiteljska anamneza (obiteljska predispozicija)
-nedostatak estrogena
-manjak D vitamina
-nedovoljan unos kalcija
-vrlo niska tjelesna masa (BMI<19)
-pušenje
-prekomjerna konzumacija alkohola
-nedostatna tjelesna aktivnost
-centralni tip pretilosti
-hiperparatireoidizam
-dijabetes tip 1 i tip 2
-reumatoidni artritis
-malapsorpcija hranjivih tvari, primjerice kod celijakije ili Crohnove bolesti
-određeni lijekovi, kao što su primjerice dugotrajno liječenje kortikosteroidima
Osteoporoza češće zahvaća žene nego muškarce. Razlog tome je pad izlučivanja ženskog spolnog hormona estrogena u razdoblju postmenopauze.
Općeprihvaćena metoda za dijagnostiku osteoporoze je denzitometrija, odnosno mjerenje gustoće kostiju. Denzitometrija se preporučuje ženama starijim od 65 godina, ženama u menopauzi s rizičnim čimbenicima i osobama koje su doživjele frakturu nakon manje traume, najčešće pada, te muškarcima u dobi od 70 godina ili prije ovisno o rizicima.
Simptomi
-bol u leđima (odmah nakon prijeloma kralješka bol je oštra i nagla, ali kroz vrijeme postaje tupa)
-smanjenje tjelesne visine (odjednom preduge nogavice hlača)
-stvaranje grbe (uzrokovano kolabiranim kralješkom)
-prijelom kosti nakon manje traume
U Hrvatskoj je u 2021. godini u djelatnosti opće/obiteljske medicine zabilježeno skoro 96250 osoba s dijagnozom osteoporoze.
Kod osoba s osteoporozom do prijeloma kosti može doći već i kod najmanjih trauma, kao što su udarac u namještaj, saginjanje ili kihanje. Najčešće dolazi do kompresivnih prijeloma kralježaka, prijeloma vrata bedrene kosti i prijeloma distalne podlaktice. Prijelomi vrata bedrene kosti, odnosno kuka, vodeći su uzrok invalidnosti kod osoba starije životne dobi te najčešći uzrok smrti uzrokovan ozljedama u dobnoj skupini starijih od 65 godina. Prijelom kuka nastaje najčešće kao posljedica pada. Dovode do smanjenja mobilnosti, neovisnosti i produktivnosti.