Reuters
Istraživači s University of East Anglia su proučavali prednosti konzumacije oko 100 grama brusnica dnevno među ispitanicima u dobi od 50 do 80 godina.
Ranije studije su pokazale da je veći unos flavonoida u prehrani povezan sa sporijim padom kognitivnih sposobnosti i sporijim razvojem demencije.
Otkriveno je i kako hrana bogata antioksidansima antocijaninom i proantocijanidinom, koji bobicama daju crvenu, plavu ili ljubičastu boju, poboljšava kognitivne sposobnosti.
Brusnice su bogate ovim mikronutrijentima i poznate su po svojim antioksidativnim i protuupalnim svojstvima.
Istraživački tim je pratio utjecaj konzumiranja brusnica na funkcije mozga i na vrijednosti kolesterola među 60 zdravih sudionika u razdoblju od 12 tjedana.
Polovica sudionika dnevno je konzumirala sušene brusnice u prahu.
Druga polovica je dobivala placebo.
Rezultati su pokazali da je konzumacija brusnica znatno utjecala na poboljšano pamćenje sudionika kada se radilo o svakodnevnim događajima (vizualno epizodično pamćenje), na funkcioniranje neuralnih struktura i na isporuku krvi u mozak (perfuzija mozga).
U istoj je grupi uočeno i znatno smanjenje koncentracije LDL-a ili "lošeg" kolesterola koji pridonosi razvoju ateroskleroze.
Očekuje se da će od demencije do 2050. godine u svijetu bolovati oko 152 milijuna ljudi.