Hina
Knjigu su uredile pedijatrice Vida Čulić i Srđana Čulić, a tekstove je napisalo 12 autora koji su Downov sindrom obradili multidisciplinarno. Knjiga je, kako ističu same autorice, ponajprije udžbenik namijenjen studentima medicine, liječnicima specijalistima koji rade s djecom s Downovim sindromom i njihovim obiteljima te senzibiliziranju javnosti za potrebom socijalizacije i humanog prihvaćanja različitosti.
Downov sindrom zapravo je kromosomski poremećaj s kojim se rađa jedno na 650 djece pa je najviše osoba u dobi do 19 godina. U Hrvatskoj ih je najviše u Zagrebu te u Splitsko-dalmatinskoj i Osječko-baranjskoj županiji. U Europskoj uniji živi više od 500 tisuća osoba s Downovim sindromom, a procjenjuje se da će se ove godine u svijetu roditi 225 tisuća djece s tim sindromom.
Predsjednica Hrvatske zajednice za sindrom Down, Dinka Vuković, ističe kako je medicinsko praćenje osoba s tim sindromom u nas dobro riješeno pa one prolaze sve potrebne operacije koje im omogućuju normalan život.
No, osam udruga koje okupljaju obitelji osoba s Downovim sindromom susreću se s problemima u rehabilitaciji budući da u mnogim mjestima nedostaje defektologa i logopeda koji bi s djecom radili na govoru, razvoju motorike i intelektualnih sposobnosti.
Kao veliki pomak, predsjednica Zajednice ističe sve veće uključivanje djece s Downovim sindromom u redovite vrtiće te škole, gdje ih sve više dobiva pomoćnika u nastavi, kako to predviđa pedagoški standard.
Knjiga je podijeljena u dva dijela. U Općem dijelu govori se o kliničkim značajkama, epidemiologiji, imunologiji, razvoju mozga, genetici nastanka Downova sindroma te genetskom savjetovanju roditelja djece s tim sindromom. U Posebnom dijelu govori se pak o specifičnim organskim promjenama u tih osoba, poput promjena na mozgu, unutarnjim organima, koži, hematološkim i metaboličnim promjenama te o psihološkim aspektima Downova sindroma.