Inkontinecija je rijetka u djece, iako se bježanje mokraće povremeno može događati i do šeste godine starosti, ali to pripisujemo neutreniranosti mokrenja. Noćna inkontinencija (incontinentio nocturna) obično je povezana sa nedozrelošću dijela živčanog sustava odgovornog za kontrolu mokrenja. Inkontinencija u djece može biti udružena s infekcijama i malformacijama mokraćnog trakta, malformacijama neurološkog sustava, te ozljedama kralježnice koje rezultiraju abnormalnom kontrolom mjehura.
Mogućnost zadržavanja mokraće je kompleksno stanje koje ovisi o normalnoj anatomiji i funkciji donjeg mokraćnog trakta i živčanog sustava.
Proces mokrenja uključuje dvije faze:
Istezanjem stjenke, mokraćni mjehur se prilagođava volumenu mokraće bez značajnijeg porasta tlaka unutar lumena. Prva senzacija nagona na mokrenje nastaje kada je u mjehuru pohranjeno 150-200 mL mokraće. Zdrav živčani sustav odgovara na senzacije istezanja mjehura suprimiranjem nagona na mokrenje, a mjehur nastavlja s punjenjem.
Zdrava osoba prosječno može zadržati oko 350 do 550 mL mokraće, a daljnje punjenje mjehura ovisi o sposobnosti voljnog sfinktera (kružnog mišića oko vrata mokraćnog mjehura) da zatvara izlaz mokraće s vrata mokraćnog mjehura, odnosno mogućnosti daljnjeg istezanja stjenke mjehura, posebice detruzora (mišića) mjehura. Faza pražnjenja mjehura podrazumijeva sposobnost detruzora da u sinkroniziranoj akciji sa relaksacijom sfinktera potjera mokraću iz mjehura.
Tipovi inkontinencije mogu se klasificirati kao:
Najčešći tipovi inkontinencije s obzirom na uzrok su:
Akutna inkontinencija:
Perzistirajuća inkontinencija:
Dobra povijest bolesti i fizikalni pregled s posebnim naglaskom na pregled zdjelice u žena, genitalni pregled u muškaraca, rektalni te neurološki pregled, osnova su daljnje dijagnostike posebice u osoba s perzistirajućom inkontinencijom.
Dijagnostičke pretrage koje mogu biti učinjene uključuju:
Ostali testovi mogu biti učinjeni da isključe slabost zdjelične muskulature kao uzrok inkontinencije (Bonneyev test, mjerenje angulacije uretre).
Postoje različiti modaliteti liječenja za različite oblike inkontinencije. Mogućnosti liječenja su u primjeni različitih lijekova koji poboljšavaju funkciju mjehura, vježbe koje poboljšavaju kontinenciju i kirurško liječenje (otklanjanje uzroka inkontinencije). Lijekovi koji se propisuju sadrže tvari koje relaksiraju mjehur, povisuju tonus mišića mjehura, ili ojačavaju sfinkter. Vježbe podrazumijevaju jačanje mišića urogenitalne dijafragme i zdjelice, Kegelove vježbe, te elektrostimulaciju.
Kirurško liječenje je potrebno u specifičnim situacijama deformiteta vrata mokraćnog mjehura i mokraćne cijevi u žena, odnosno opstrukcije uvećanom prostatom u muškaraca u svrhu liječenja preljevne inkontinencije. Ponekad su dobrodošlo rješenje umjetni sfinkteri od silikona ispunjeni tekućinom koji se kirurški implantiraju oko vrata mokraćnog mjehura, te mehanički putem dvosmjerne valvule održavaju kontinenciju. Manje sofisticirani su pesari koji se stavljaju u rodnicu te mehaničkim putem pridonose kontinentnosti.