Prostata je pomoćna spolna žlijezda čija je funkcija stvarati i izlučivati vlastiti sekret koji je dio sjemene tekućine (ejakulata). Njezin sekret sadrži tvari koje omogućuju spermijima da prežive od ejakulacije do trenutka oplodnje. Nasuprot vrlo proširenom uvjerenju, prostata nije organ u kojem se krije "tajna spolne moći ili nemoći" muškarca.
Najčešće bolesti prostate su benigna prostatična hiperplazija (BPH, odnosno uvećanje prostate), kronični i akutni prostatitis (upala prostate) te rak prostate. Prostatitis, osobito akutni, najčešće uzrokuju mikroorganizmi i ona se pojavljuje u razdoblju od stjecanja spolne zrelosti do starosti. BPH i rak prostate nastaju u starijoj životnoj dobi jer je starija dob jednostavno preduvjet nastanka tih bolesti. Njihovi uzroci su nepoznati unatoč velikom broju teorija koje pokušavaju rasvijetliti etiologiju tih bolesti.
Akutni prostatitis manifestira se bolima u međici, visokom temperaturom, pečenjem i bolnim mokrenjem te ponekad i nemogućnošću mokrenja.
BPH se manifestira različitim tegobama mokrenja kao znakovima poremećenog pohranjivanja urina (tzv. iritativni simptomi - noćno mokrenje, učestalo mokrenje, urgentno mokrenje...) i/ili samog mokrenja (tzv. opstruktivni simptomi - otežan početak mokrenja s naprezanjem, tanki mlaz mokraće, kapanje iz mokraćne cijevi krajem mokrenja, osjećaj nepotpunog pražnjenja mjehura...). Jednim imenom sve te simptome nazivamo "simptomi donjeg mokraćnog sustava".
Rak prostate u ranoj fazi nema specifičnih simptoma i oni su u cijelosti jednaki poremećajima mokrenja kod benigno uvećane prostate. Metastaziranjem raka pojavljuju se koštani bolovi ili čak i prijelomi, anemija, krvarenje iz prostate i drugi problemi.
Prostatitis se liječi antimikrobnom terapijom (antibiotici) uz suportivne mjere.
BPH ne zahtijeva nužno terapiju, što prije svega ovisi o vrsti i intenzitetu tegoba te objektivnim nalazima. U slučaju da stanje ipak zahtijeva liječenje, moguće je provesti medikamentoznu terapiju ili kirurški zahvat, opet ovisno o procjeni stanja.
Rak prostate liječi se kirurškim pristupom ili radioterapijom (zračenje) dok hormonska terapija predstavlja palijativni oblik terapije koji samo usporava napredovanje bolesti.
Može. Povećanjem otpora mokrenju, koje nastaje povećavanjem prostate, u znatnoj mjeri se oštećuje i mokraćni mjehur u kojem zaostaje sve više urina kojeg ne može izbaciti pa se u kasnijim fazama napredovanja bolesti može razviti uremija (nakupljanje otpadnih tvari koje se ne mogu eliminirati mokraćom) i oštećenje bubrežne funkcije jer se navedeni "zastoj mokraće" širi iz mjehura unazad, mokraćovodima na bubrege.
Smetnje mokrenja nisu nužno uzrokovane promjenama prostate. Starenjem slabi i funkcija mokraćnog mjehura a da istodobno s prostatom može biti sve u redu. Tada tegobe nisu uzrokovane prostatom (iz tog razloga je i naziv "prostatizam" za smetnje mokrenja pogrešan i valja ga izbjegavati) nego promjenama u elasticitetu, prokrvljenosti i inervaciji mokraćnog mjehura. Zadatak je urologa diferencirati o čemu se radi i savjetovati bolesnika o daljnjim postupcima, lijekovima ili higijensko-dijetetskom pristupu. Budući da u slobodnoj prodaji postoji sve veći broj preparata koji "na prostatu djeluju općenito uspješno i u svakom smislu blagotvorno", bolesnici vrlo često sami kupuju te preparate. Savjetujem u svakom slučaju konzultirati stručno mišljenje jednako kao što to činimo i za automobil. Lucidniji bolesnici sami mogu sebi pomoći zdravorazumskim postupcima popu smanjenja unosa tekućine navečer ako ih muči noćno mokrenje.
Govorimo li o upalnim bolestima prostate može se donekle utjecati na njihovu pojavu (npr. povezanost promiskuiteta ili neadekvatne zaštite te spolno prenosivih uzročnika koji mogu dovesti do prostatitisa), a određenim higijensko-prehrambenim navikama i na ublažavanje simptoma. Pri tome poglavito mislim na kronični prostatitis. Slične mjere s ciljem ublažavanja smetnji mokrenja moguće je primijeniti i kod BPH-a, dok kod karcinoma prostate postoje zasad samo naznake o mogućoj prevenciji ali kad se bolest pojavi promjena životnog stila neće je otkloniti niti ublažiti.
Krvarenje iz povećane prostate, ponovljena nemogućnost mokrenja (kompletna retencija), recidivne uroinfekcije, kamenci mjehura ili bubrežno zatajivanje kao posljedica uvećane prostate apsolutne su indikacije za kirurško liječenje. Sva druga stanja predstavljaju tzv. relativne indikacije, kada je kirurško liječenje moguće ali nije neophodno. Sva blaža stanja koja se većinom svode na tegobe bez organskih posljedica predmet su medikamentoznog liječenja.
Rak prostate je na 4. mjestu po učestalosti među karcinomima muškaraca. Zbog izražene nasljedne komponentne prvi srodnici imaju dvostruko veću vjerojatnost obolijevanja, a ako su oboljeli i prvi i drugi srodnik (npr. otac i stric), tada je vjerojatnost čak oko 8 puta veća. Rak prostate se dijagnosticira kliničkim pregledom bolesnika, utvrđivanjem vrijednosti PSA-a (prostatično-specifični antigen) te biopsijom prostate. O liječenju je bilo ranije govora.
Preventivne aktivnosti imaju smisla samo i jedino u vezi raka prostate, dok ostale bolesti prostate nisu predmet preventivnih pregleda. Svaki muškarac iznad 50 godina, pa sve vjerojatno do svojih 75 godina, treba jednom godišnje učiniti urološki pregled i PSA. U slučaju pozitivne obiteljske anamneze, s takvim aktivnostima potrebno je započeti već i ranije i to u dobi između 40 i 45 godina.