Osnovi tipovi terapije kolorektalnog karcinoma su kirurgija, radioterapija i kemoterapija. Ovisno o stadiju bolesti moguće su razne kombinacije ovih terapija.
Kirurgija je osnovna terapija. Ako se radi o malom tumoru, često je moguća endoskopska resekcija, odnosno odstranjenje polipa putem endoskopa, bez operacijskog klasičnog zahvata.
Kod većih tumora čini se resekcija oboljelog dijela debelog crijeva i spajanje "zdravih" krajeva probavne cijevi pomoću posebnog aparata staplera. Ako to nije moguće otvara se tzv. stoma na koži trbuha, tako da se pražnjenje izvodi u vrećicu, koja se dnevno mijenja. Procedura se zove kolostomija i najčešće je privremena. Po smirenju upale crijeva, pristupa se novoj operaciji i spajanju zdravih krajeva crijeva. Postoji i permanentna stoma, najčešće kod karcinoma rektuma, kada nije tehnički moguće spojiti zdravi kraj rektuma na dijelu prema čmaru.
Postoperativno potrebna je suportivna terapija u smislu visokokalorijske prehrane bogate proteinima, te medikamentna terapija radi reguliranja stolice na svaki dan, te eventualne analgetske terapije.
Zračenje ima limitiranu ulogu, uglavnom u pre ili postoperacijskom tretmanu karcinoma rektuma.
U svijetu postoji široki izbor kemoterapijskih preparata, od klasičnog 5-fluorouracila do irinotekana, kapecitabina, oksaliplatine. Koja će se kombinacija lijekova koristiti određuje se individualno, a ovisi o nizu čimbenika, vrsti i diferenciranosti tumora, uznapredovalosti tumora - stagingu, općem statusu i dobi pacijenta... Kemoterapija se može davati peroralno, sistemski putem periferne vene ili intraarterijski ciljano u sami tumor.
Najnovija dostignuća su postignuta razvojem preparata po tipu monoklonskih protutijela, gdje lijek stimulira vlastiti imuni sustav u borbi protiv raka. Za kolorektalni karcinom su za sada aktualna dva preparata cetuksimab i bevacizumab. Oba preparata mogu se koristiti u uznapredovalom karcinomu kolona s metastazama u druge organe.
Po završenoj terapiji kolorektalnog karcinoma potrebne su učestale kontrole na 6 mjeseci u prve tri godine. Tisuće pacijenata nakon provedene terapije nastavljaju normalni život. Pacijentima s uspostavljenom kolostomom potrebno je neko vrijeme za privikavanje, no uz potporu i razumijevanje okoline ubrzo sami uvide da nema bitnih limita u svim životnim aktivnostima, uključujući sport, jelo, te socijalne kontakte.
Potrebno je jesti dosta svježeg, sezonskog voća i povrća, izbjegavati crveno prepečeno meso, te hranu bogatu mastima.
Postoje studije koje sugeriraju da uzimanje acetilsalicilne kiseline reducira rizik za razvoj kolorektalnog karcinoma, no korelacija nije potvrđena u slično koncipiranim drugim studijama. Ne uzimati acetilsalicilnu kiselinu samoinicijativno, zbog njegovih drugih nuspojava na probavni trakt (krvarenje), potrebno je tražiti savjet i odobrenje liječnika specijalista.
Ako imate preko 50 godina javite se svom gastroenterologu radi provođenja adekvatnog screening-programa u cilju ranog otkrivanja raka debelog crijeva. Ukoliko se endoskopski nađe bilo kakav polip debelog crijeva ili rektuma, potrebno ga je u što kraćem roku odstraniti, prije nego se transformira u karcinom.