Postoje brojne teorije o uzrocima nastanka ovog stanja, no unatoč intenzivnim istraživanjima niti jedna teorija nije kompletna.
Najčešće se javlja kod mlađih osoba. Dva puta se češće dijagnosticira kod žena nego kod muškaraca u zapadnom svijetu, što se može objasniti činjenicom da su žene češće spremnije požaliti se liječniku kod pojave simptoma ovog stanja, a to su:
Simptomi brojnih organskih patoloških stanja u probavnom sustavu mogu biti slični simptomima sindroma iritabilnog crijeva. To su sindrom malapsorpsije, upalne bolesti crijeva (ulcerozni kolitis i Crohnova bolest), tumori crijeva. Sve su to razlozi da liječnik treba prvo pažljivo saslušati tegobe pacijenta, te se detaljno raspitati o dijetnim navikama, korištenju određenih medikamenata, seksualnim problemima, potencijalnim stersnim situacijama u obitelji ili na poslu.
Fizikalni pregled je obično uredan. Od dijagnostičkih testova najčešće se ordiniraju rutinski laboratorijski testovi (kompletna krvna slika, željezo) te pregledi stolice na okultno krvarenje i mikrobiološko pretraživanje. Katkad je korisno učiniti pretragu hormona štitnjače. Konačno, kod mlađih osoba, često se učini rektosigmoidoskopija, a kod starijih osoba preko 45 godina kolonoskopija.
Ukoliko se endoskopsaka pretraga ne može obavit postoje zamjenske radiološke pretrage (MR enterografija ili MSCT kolonografija).
Postoje brojni pristupi liječenju ovog stanja, što govori u prilog činjenici da se točan uzrok bolesti ne zna, a terapijski pristup je individualan. Tretman je obično dugotrajan i sastoji se od niza kockica (dijete, psihološke potpore, medikamenata), te je vrlo važno u takvim situacijama da postoji potpuno poverenje na relaciji liječnik-pacijent.
Prvi korak je objasniti pacijentu kako prepoznati određene čimbenike koji pogoršavaju njegove simptome. To su najčešće „dijetne pogreške" i „stresne situacije". Ako je uspostavljena suradnja s pacijentom, otvorena su vrata za sljedeći korak, a to je modifikacija dijete, kada sustavom „eliminacijske dijete" isključujemo određene namirnice iz jelovnika. Tu je vrlo korisno voditi dnevnik konzumiranja hrane od strane pacijenta.
Korisno je pokušati s hranom s dosta vlakana, odnosno komercijalnim dodacima prehrani u vidu metilceluloze ili psylluma. Njačešće se oni koriste u stanjima s predominantnim zatvorom.
Psihološka potpora je vrlo važan segment terapije. Otvoreni razgovor s liječnikom omogućava bolje razumijevanje i prepoznavanje problema psihološke naravi, tako da se može preporučiti adekvatan pristup. Kod većine pacijenata vrijedno je pokušati s programom dnevnih vježbi u cilju redukcije stresa i napetosti. Najčešće je to trčanje, pilates, vožnja biciklom, šetnja 5-7 kilometara dnevno, odnosno bavljenje nekom vrstom relaksirajućeg sporta. Ukoliko liječnik procijeni da je potrebno, može se potražiti i stručna pomoć psihoterapeuta u smislu individualnog razgovora ili uključivanja u terapijske „support" grupe.
Lijekovi su posebno poglavlje u ovoj temi. Oni su uglavnom sredstva za rješavanje određenih simptoma, a ne za liječenje stanja. Koji će se od medikamenata koristiti prvenstveno ovisi o kliničkoj slici, odnosno da li osoba ima proljev ili zatvor. Generalno vrijedi pravilo da se uvijek pokuša s dijetnim mjerama, te ukoliko one ne dovedu do smirenja simptoma postoji paleta lijekova koji se mogu koristiti. Većina lijekova koji se koriste kao simptomatska terapija moraju biti prepisani od strane liječnika. To su antikolinergički lijekovi, antidepresivi, anksiolitici, lijekovi za zaustavljanje proljeva, spazmolitici, te lijekovi koji djeluju na serotoninske receptore.
Uvijek je zanimljiva tema i „prirodnih" biljnih pripravaka. Problem je da se takva vrsta terapije zasniva samo na iskustvu, a nedostaju ozbiljne znastvene studije koje bi potvrdile njihovu učinkovitost. Tako su povoljni učinci čaja od kamilice, takozvanih „zdravih" bakterija (Lactobacillus) u vidu probiotika, pepermintovog ulja, vezani za individualna iskustva.
Kod manje od 5% pacijenata s dijagnosticiranim sindromom iritabilnog crijeva se otkrije naknadno neko drugo organsko oboljenje vezano za probavni trakt. S druge strane vrlo je važno trajno biti u kontaktu s liječnikom radi trajnog monitoriranja simptoma. Ukoliko dođe do promjena, one se moraju odmah registrirati i objektivizirati određenim dijagnostičkim testovima. Na kraju, znanstvene studije su pokazale da sindrom iritabilnog crijeva ne utječe na skraćenje životnog vijeka, odnosno da takvi pacijenti jednako dugo žive kao i ostala „zdrava" populacija.