Akutne respiratorne infekcije najčešće su zarazne bolesti čovjeka. Razlozi za to leže u činjenici da je dišni sustav izravno povezan s okolišem u kojemu se nalazi mnoštvo mikroorganizama i to u prvom redu virusa koji su i najčešći uzročnici ovih akutnih infekcija. Uzročnici se vrlo lako prenose s čovjeka na čovjeka, bilo kapljičnim putem ili dodirom, a neki se od njih na metalnim ili plastičnim podlogama zadržavaju i do 48 sati.
Prevencija prijenosa ovih infekcija iz navedenih razloga prilično je ograničena. Iz praktičnih razloga akutne respiratorne infekcije dijelimo na infekcije gornjeg i donjeg dišnog sustava.
Pod akutnim infekcijama gornjeg respiratornog sustava najčešće podrazumijevamo blagu bolest, običnu prehladu, te nešto teži oblik s blago povišenom temperaturom koji nazivamo febrilni respiratorni katar. Ove infekcije najčešće su u zimskim mjesecima. Simptomi u pravilu traju manje od 14 dana i uglavnom nestaju sami od sebe bez komplikacija. Odrasla zdrava osoba u prosjeku 2 do 4 puta godišnje oboli od obične prehlade. U najvećem broju slučajeva uzročnici ovih infekcija su respiratorni virusi kojih ima preko 200.
U više od 50% slučajeva se radi o visokozaraznom respiratornom virusu - rinovirusu. Virus ulazi u tijelo preko usta, nosa ili sluznice oka, a širi se kapljicama zrakom kada zaražena osoba govori, kihne ili zakašlje. Također se prenosi dodirom ili korištenjem zajedničkih stvari, kao što su kvaka, telefon i sl. Dodirivanjem očiju, nosa ili usta nakon kontakta s predmetom na kojem se nalazi virus, povećava se vjerojatnost da ćete "pokupiti" prehladu.
Akutne respiratorne infekcije uglavnom započinju peckanjem u grlu, iscjetkom iz nosa i kihanjem. Zatim se razvijaju neki od ostalih simptoma kao što su začepljenost nosa, osjećaj punoće u području uha, blaga glavobolja, blaga vrućica, kihanje, suzenje očiju, povremen suh kašalj, umor. Većina oboljelih se osjeća bolje već nakon četiri do pet dana od početka simptoma. Dok svi simptomi uglavnom nestaju unutar 10 dana, suhi kašalj se može zadržati čak do tri tjedna.
U nekim slučajevima obična prehlada može se komplicirati bakterijskom upalom sinusa ili unutarnjeg uha. To se može očekivati u osoba koji imaju česte upale uha ili sinusa, u osoba koje imaju alergije, u osoba koje puše ili su često izložene dimu cigareta te u osoba koje imaju oslabljen imunološki sustav. Tada je potrebno javiti se liječniku koji će procijeniti da li je došlo do bakterijske komplikacije i ordinirati antibiotsku terapiju. Treba imati na umu da je u slučaju bolova u grlu i vrućice moguća bakterijska upala grla. Poslužite se ogledalom i promatrajte grlo pod osvjetljenjem. Ako primijetite bijele naslage na tonzilama, moguće je da imate bakterijsku upalu grla koju je za razliku od prehlade potrebno liječiti antibioticima.
Budući da su akutne respiratorne infekcije gornjeg respiratornog sustava uglavnom uzrokovane virusima, antibiotici nam nisu korisni u liječenju. Umjesto toga, usmjeravamo se na ublažavanje simptoma i jačanje prirodne sposobnosti organizma da savlada infekciju. Za ublažavanje simptoma akutnih infekcija gornjeg respiratornog sustava na raspolaganju imamo određene lijekove.
Za smanjenje bolova i za snižavanje temperature. Paracetamol je lijek koji se najčešće koristi za ublažavanje boli i smanjenje temperature kod prehlade. Acetilsalicilna kiselina lijek je koji ublažava bol, smanjuje temperaturu te ima blago protuupalno djelovanje. Oprez! Acetilsalicilnu kiselinu ne smije se davati djeci mlađoj od 16 godina zbog moguće rijetke pojave vrlo opasnog Reyovog sindroma.
Za smanjenje začepljenosti nosa i osjećaja punoće. Dekongestivi nosne sluznice koji se nalaze u kapima i sprejevima za nos mogu olakšati simptome začepljenog nosa i olakšati disanje. Ne preporuča se koristiti ih dulje od 4 dana jer može nastati kronična upala sluznice nosa. Ne smiju se davati djeci, osobama koje boluju od glaukoma, visokog krvnog tlaka ili bolesti srca. Ponekad su dekongestivi poput pseudoefedrina dio kombiniranih pripravaka. On je učinkovit lijek u smanjivanju prokrvljenost i oteknuća sluznice nosa i sinusa.
Za ublažavanje kašlja i olakšavanje iskašljavanja. Lijekovi koji ublažavaju suh i podražajan kašalj nazivaju se antitusici. U slučaju produktivnog kašlja koriste se lijekovi koji olakšavaju iskašljavanje (mukolitici i ekspektoransi).
Budući da postoji tako velik broj potencijalnih uzročnika prehlade, još ne postoji učinkovito cjepivo. Stoga u prevenciji preostaju jedino mjere opreza koje obuhvaćaju: