Hrvatski zavod za javno zdravstvo
Događaj je započeo na Strossmayerovom trgu prigodnim programom, a nastavio se povorkom do Cvjetnog trga gdje se održala humanitarna modna revija. Na ružičastom tepihu ulogu modela preuzele su članice Udruge P.I.N.K. life s osobama iz javnog života, a nosile su kreacije poznatih domaćih dizajnera.
Okupio se velik broj građana koji se, između ostalog, mogao informirati o važnosti usvajanja zdravih životnih navika te redovnog pregleda i samopregleda dojki. Sudjelovanjem u ovoj akciji, Hrvatski zavod za javno zdravstvo podsjeća i na važnost odaziva na mamografske preglede u okviru Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka dojke.
Hrvatskoj je u 2021. zabilježeno 2928 slučajeva raka dojke kod žena (incidencija 145,60/100.000), što čini ukupno 25% slučajeva raka kod žena. Prema Izvješću o umrlim osobama u Hrvatskoj 2023. godine, u 2023. godini od raka dojke umrlo je 707 žena (stopa 35,5/100.000), a zloćudna novotvorina dojke nalazi se na osmom mjestu vodećih uzroka smrti kod žena.
Rak dojke je najčešći oblik zloćudne bolesti kod žena u Hrvatskoj, kao i u većini zemalja u svijetu. Prema posljednjim objavljenim podacima u Hrvatskoj u 2021. zabilježeno 2928 slučajeva raka dojke kod žena (incidencija 145,60/100.000), što čini ukupno 25% slučajeva raka kod žena. U 2023. godini od raka dojke umrlo je 707 žena (stopa 35,5/100.000), a zloćudna novotvorina dojke nalazi se na osmom mjestu vodećih uzroka smrti kod žena.
Iako možemo očekivati sve veći broj slučajeva raka dojke, smrtnost od istoga u Hrvatskoj je u padu. U posljednjih 8 godina u RH zabilježen je pad mortaliteta od raka dojke za 25-30%. To je dijelom rezultat provedbe Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka dojke, ali i sve bolje dijagnostike i liječenja raka dojke. Odaziv u program je 62% te se svake godine u okviru programa učini oko 150.000 mamografskih pregleda. Od 2006. godine, od kada se provodi program, otkriveno je oko 10.000 novih karcinoma dojke, od kojih je najmanje 60% bilo u lokaliziranom stadiju, što je povećalo šansu za uspješno izlječenje žena oboljelih od raka dojke. Kod žena koje su se odazivale na poziv za mamografiju u nacionalnom programu pokazalo se da je rak dojke otkriven u ranijem stadiju u većem postotku nego kod žena koje se nisu odazvale pozivu u program.
Kroz brojne javnozdravstvene i humanitarne akcije tijekom listopada, mjeseca posvećenog borbi protiv raka dojke, naglašava se važnost ulaganja u prevenciju i rano otkrivanje bolesti kako bi se očuvalo zdravlje dojki. U slučaju pojave bolesti, važno je zajedničkim naporima pružiti podršku oboljelima kako bi uspješno prevladali taj izazovan period u njihovim životima.