Nastavni zavod za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar"
Rak dojke najčešće se pojavljuje u žena iznad pedesete godine života, no mogu oboljeti i znatno mlađe žene.
Oko 1% oboljelih čine i muškarci.
Prema posljednjim dostupnim podacima Registra za rak HZJZ-a za 2016. godinu, u gradu Zagrebu je zabilježeno 704 novooboljelih žena, a u Republici Hrvatskoj njih 2735.
Sukladno podacima o smrtnosti u Zagrebu je od raka dojke u 2017. godini umrlo 185 žena, dok su u RH te godine umrle 853 žene.
Prema najnovijim podacima o smrtnosti Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ-a), u 2018. godini, bilježi se daljnji pad umrlih žena na razini RH (789 umrlih).
Najznačajniji rizični čimbenici povezani s nastankom i razvojem raka dojke su: genetski čimbenici (rak dojke u obitelji), dob, prva menstruacija prije 12. godine života, zadnja menstruacija iza 50. godine, nerađanje ili pak rađanje prvog djeteta iza 30. godine.
Uz navedene postoji i čitav niz čimbenika koji se odnose na nezdrave stilove života, kao što su neujednačena prehrana, nedovoljna tjelesna aktivnost, pušenje, neprimjerena konzumacija alkohola i stres. zdravlje.
U Gradu Zagrebu i Republici Hrvatskoj aktivno se i sustavno provode programi probira raka dojke u čijoj provedbi sudjeluje i Nastavni zavod za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar" i to kroz dva programa koji se međusobno nadopunjuju.
Program preventivne mobilne mamografije, namijenjen ženama u dobi od 40 do 50 godina te iznad 70. godine starosti.
Grad Zagreb i NZJZ "Dr. Andrija Štampar" prepoznali su veličinu javnozdravstvenog izazova raka dojke te je Program pokrenut 2004. godine, a u sklopu istog do danas je pregledano više od 48000 žena.
Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke započeo je 2006. godine, namijenjen je svim ženama u RH u dobi od 50 do 69 godina, pa tako i onima s područja grada Zagreba.
U tijeku je provođenje petog ciklusa pozivanja.