Žensko zdravlje

12. Hrvatski Dan mimoza u subotu

Objavljeno 15.01.2019.

Nastavni zavod za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar"

Treća subota u siječnju proglašena je Nacionalnim danom borbe protiv raka vrata maternice.
12. Hrvatski Dan mimoza u subotu
 

Ove subote, 19. siječnja u Zagrebu na Cvjetnom trgu (Trg Petra Preradovića) od 10.00 do 14.00 sati održava se dvanaesta javnozdravstvena akcija u organizaciji Hrvatske lige protiv raka, a u suradnji s Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo i Gradom Zagrebom.

Pokrovitelji projekta su Hrvatski sabor, Ministarstvo zdravstva RH, gradonačelnik Grada Zagreba i Gradska skupština Grada Zagreba.

Podupiratelji su Škola narodnog zdravlja Andrija Štampar, Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatska liječnička komora.

Cilj akcije je senzibilizirati javnost o važnosti edukacije, cijepljenja i ranog otkrivanja raka vrata maternice.

Cvijet mimoze svojom nježnošću simbolično ukazuje na važnost osvješćivanja spomenute bolesti.

Građanke i građani mogu u navedenom terminu dobiti odgovore i savjete zdravstvenih djelatnika Nastavnog zavoda za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar".

Rak vrata maternice jedna je od rjeđih novotvorevina koja ako se otkrije u ranoj fazi razvoja može potpuno izliječiti, a ne samo zaliječiti.

Uzročno je povezan s HPV infekcijom (humani papilomavirus visokog rizika).

U početnom stadiju raka vrata maternice simptoma najčešće nema.

Kod razvijenog raka simptomi su nespecifični: nepravilno krvarenje, krvarenje između dva menstrualna ciklusa, krvarenje nakon spolnog odnosa, neuobičajeni iscjedak i bolovi u donjem dijelu trbuha.

Po pojavnosti rak vrata maternice je drugo sijelo raka žena u dobi od 40 do 49 godina te treće sijelo žena u dobi od 30 do 39 godina.

Prema posljednjim podacima Registra za rak Republike Hrvatske, od invazivnog raka vrata maternice u Hrvatskoj je 2015. godine oboljelo 280 žena, a prema Izvješću o umrlim osobama u Hrvatskoj je od invazivnog raka vrata maternice u 2017. godini umrlo 115 žena.

Nacionalni program ranog otkrivanja raka vrata maternice treći je Nacionalni program, nakon Nacionalnih programa ranog otkrivanja raka dojke i debelog crijeva, koji se provodi u Hrvatskoj od studenog 2012. godine.

Glavna metoda probira - dijagnostike promjena na vratu maternice je konvencionalni Papa test, jednostavna, neinvazivna pretraga kojom se uzima bris rodnice, vrata maternice i kanala vrata maternice.

Bolest se sporo razvija i potrebno je dugo vremena da se promijenjene stanice razviju u rak te je zbog toga interval od tri godine kod zdravih žena dovoljan da se promjene zamijete u začetku.

Uz Nacionalni program veliku ulogu u borbi protiv ove bolesti ima i cjepivo protiv HPV-a koje je besplatno za sve djevojčice i dječake osmih razreda.

Nažalost, odaziv na besplatno cijepljenje protiv raka i dalje nije zadovoljavajući.

U Republici Hrvatskoj svaka osoba ženskog spola starija od 15 godina i osigurana pri HZZO-u ima pravo izabrati ginekologa primarne zdravstvene zaštite.

U Nastavnom zavodu za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar" otvorena je linija besplatnog telefona - 0800200166 na kojoj se građanke mogu informirati vezano uz provedbu preventivnog programa.

Kao nadstandard klasičnom Papa testu od 2014. godine u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar" dostupna je i najsuvremenija dijagnostička metoda za rano otkrivanje početnih stadija raka vrata maternice - Tekućinska citologija (LBC - Liquid-Based Cytology).

Glavne prednosti metode su što se iz jednog uzorka brisa vrata maternice dobivaju dva testa - citološka analiza stanica i mikrobiološka analiza detekcije HPV-a visokog rizika uz rezultate testa dostupne za 7 dana.

Način prikupljanja stanica je isti, no umjesto da se stanice ručno razmazuju na predmetno stakalce, ispiru se u bočicu za transport koja štiti stanice uz manji gubitak stanica od klasičnog Papa testa.

Sve vijesti vezane uz ovu temu pronađite ovdje
(0)
0.0 od 5

Priručnik bolesti

Odaberite grupu bolesti ili pretražite po ključnoj riječi
Priručnik bolesti sastavljen je kako biste se brzo informirali o bolesti koja vas zanima. Određene bolesti posebno su obrađene u okviru skupine na Mapi tijela kojoj pripadaju te ih svakako potražite.

vezani članci

KALENDAR ovulacije

Izračunaj plodne dane
Datum početka posljednjeg ciklusa:
Trajanje menstruacijskog ciklusa:

BMI za djecu

Izračunajte BMI za djevojčicu ili dječaka. BMI za djecu Djevojčice i dječaci imaju različite vrijednosti BMI-a tijekom odrastanja. Važno je koristi kalkulator primjeren za dob.