Ministarstvo zdravstva
Nove smjernice su usuglašene s europskim smjernicama i predstavljaju okvir za poboljšanje Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka dojke, koji se provodi od 2006. i najuspješniji je među programima probira s prosječno 60% odaziva žena na mamografske preglede.
Programom su obuhvaćene žene u dobi između 50 i 69 godina, koje se na preglede pozivaju svake dvije godine.
Dosad su provedena četiri ciklusa poziva na mamografske preglede, a peti je u tijeku.
U svakom ciklusu pozvano je oko 700000 žena.
Odaziv je u prvom iznosio 63%, u drugom 57%, u trećem 60%, dok se podaci za četvrti ciklus još obrađuju.
2000. godine je u tzv. lokaliziranom stadiju otkriveno 40% karcinoma, dok se zahvaljujući provedbi Nacionalnog programa danas postotak rano otkrivenih karcinoma povećao na 65%.
Zamjetan je i pad mortaliteta, koji se u ciljanoj dobnoj skupini smanjio s 44% smrtnih ishoda prije uvođenja probira na današnjih 31%.
Rak dojke je izrazito heterogena bolest, s puno podtipova koji su biološki različiti.
Neki su progresivni, i u tim slučajevima ne pomaže ni rana dijagnostika, a kod drugih će žena proživjeti cijeli vijek s tom dijagnozom.
Ipak, pokazalo se da je za dobru prognozu bolesti vrlo važna veličina i raširenost karcinoma, pa ga je važno otkriti u što ranijem stadiju, kada je on veličine 1 do 1,5 centimetar, jer je tada u 90% slučajeva izlječiv.
2014. godine su od raka dojke oboljele 2642 žene, a 2016. ih je umrlo 990.
Pritom od agresivnog raka dojke u dobnoj skupini žena mlađih od 50 godina godišnje umre od 60 do 90 žena.
Nove smjernice su prije svega namijenjene poboljšanju mamografskog probira, pri čemu su posebno prilagođeni uvjeti i protokol certificiranja za usluge dijagnostike i probira.