Displazija je stanje u kojem se epitelne stanice vrata maternice svojom veličinom i promjenama jezgre te sazrijevanjem razlikuju od normalnih epitelnih stanica tog područja, ali još uvijek nisu postale karcinomske. Takve stanice međutim imaju povećani potencijal da postanu karcinomske. S obzirom na stupanj promjena displastične stanice mogu biti blago, umjereno ili teško promijenjene te shodno tomu razlikujemo tri stupnja displazije: blaga displazija, umjerena displazija i teška displazija.
Često se umjesto naziva displazija koristi termin cervikalna intraepitelna neoplazija (CIN), pri čemu ovisno o debljini zahvaćenog epitela postoji CIN I (promjene zahvaćaju do 1/3 debljine epitelnog presjeka i ekvivalent je blagoj displaziji), CIN II (promjene zahvaćaju do 2/3 debljine epitelnog presjeka i ekvivalent je umjerenoj displazija) i CIN III (promjene zahvaćaju preko 2/3 debljine epitelnog presjeka i ekvivalent je teškoj displaziji). U slučajevima kada promjene zahvate cijelu debljinu epitelnog presjeka, ali ne probijaju bazalnu membranu (membranu koja razdvaja epitel od podležećeg vezivnog tkiva u kojem se nalaze krvne i limfne žile) govorimo o karcinomu in situ (CIS). CIS je za razliku od invazivnog karcinoma ograničen samo na epitel i nema sposobnost metastaziranja, ali u takvim slučajevima postoji vrlo visoki rizik od napredovanja bolesti i pojave invazivnog karcinoma. U Papa-nalazu se najčešće umjesto pojmova displazija i CIN koristi termin skvamozna intraepitelna lezija (SIL), koji se također odnosi na displastične stanice vrata maternice, a pri čemu SIL niskog stupnja (LSIL od engl. low grade) odgovara CIN-u 1, odnosno blagoj displaziji, a SIL visokog stupnja (HSIL od engl. high grade) uključuje CIN II, CIN III i CIS odnosno umjerenu i tešku displaziju.
U Papa-nalazu se često upotrebljavaju i termini ASCUS (od engl. atypical squamous cells of undetermined significance) i AGCUS (od engl. atypical glandular cells of undetermined significance) koji označavaju atipične skvamozne (pločaste) odnosno žljezdane stanice neodređenog značenja. Ovi pojmovi koriste se za opis slučajeva kada iz određenih razloga nije moguće postaviti točnu dijagnozu, a predstavljaju nalaz netipičnih skvamoznih i žljezdanih stanica koje ne ispunjavaju kriterije za displaziju, CIN ili SIL. Kada su u Papa-nalazu prisutne atipične pločaste ili žljezdane stanice neodređenog značenja, a posjeduju određene karakteristike zbog kojih se ne može sa sigurnošću isključiti mogućnost da se radi o stanicama koje predstavljaju HSIL odnosno maligne žljezdane stanice koriste se pojmovi ASCUS-H (od engl. atypical squamous cells of undetermined significance - cannot exclude HSIL) i AGCUS-H (od engl. atypical glandular cells of undetermined significance - favor neoplastic). Još jedan pojam koji je potrebno objasniti je AIS (od engl. adenocarcinoma in situ), a predstavlja endocervikalni karcinom in situ, odnosno žljezdani karcinom kanala vrata maternice koji nije probio bazalnu membranu i nema sposobnost metastaziranja.
Klasifikacija abnormalnih nalaza Papa-testa radi se prema tzv. Bethesda systemu iz 2001. godine, a uključuje nalaz abnormalnih skvamoznih i žljezdanih stanica.
Skvamozne (pločaste) stanice:
Žljezdane (glandularne) stanice:
Preporučeni daljnji postupci u svim slučajevima abnormalnih nalaza su okvirni te se svakoj pacijentici preporuča konzultacija s ginekologom o daljnjim mjerama i postupcima.