Astma je bolest koju karakteriziraju napadaji kašlja te otežanog i čujnog disanja, koji prolaze spontano ili nakon primjene odgovarajućih lijekova. U podlozi astme je kronična upalna reakcija u dišnim putovima, koja ima promjenljiv tijek i intenzitet. U fazama aktivne upale dolazi do stiskanja mišića dišnih putova i pojačanog stvaranja sluzi u dišnim putovima, što otežava protok zraka i uzrokuje navedene simptome. Bolest je najčešće alergijske naravi. Astmatični napad mogu uzrokovati i nealergijski čimbenici, poput pojačanog fizičkog napora, udisanja hladnog i suhog zraka, virusne infekcije, jake emocije i onečišćenje zraka (duhanski dim).
Sezonsku astmu uzrokuju alergeni peludi stabala, trava i korova. Za nastanak simptoma obično je potrebna određena koncentracija peludi u zraku. Infekcija dišnog sustava može uzrokovati napad astme ili pogoršati tijek dobro kontrolirane bolesti.
U cjelokupni program terapije potrebno je uključiti članove obitelji. Suradnja s članovima zdravstvenog tima - fizioterapeutima, medicinskim sestrama, liječnicima i psiholozima - zasigurno može doprinijeti kvaliteti liječenja i rehabilitacije. Uz izvođenje zadanih terapijskih postupaka, roditelji imaju za potrebu dati osobni doprinos u poboljšanju plućne ventilacije. Većina njih je svjesna da je potrebno osmisliti pristup koji bi bio najučinkovitiji za dijete. Motiviranje djeteta dodatni je problem za neke roditelje - kako pridobiti pozornost i aktivno sudjelovanje često je pitanje kojeg postavljaju. Igra kao medij uistinu može poboljšati proces rehabilitacije. Naučiti dijete pravilnoj ventilaciji zasigurno doprinosi povećanju kvalitete ventilacije i eliminaciji sekreta. Korisno je da dijete razlikuje plitko, duboko, brzo i sporo disanje, a uz igru ono može naučiti razliku i aktivno sudjelovati u višim rehabilitacijskim postupcima.
Velik je broj igara koje roditelji mogu upriličiti i koje se mogu izvoditi u bilo koje doba dana. Igre disanja, ako se provode redovito, mogu zasigurno doprinijeti zdravstvenim postupcima koji su u tijeku.
Ovo je jedna od igara koju djeca svih uzrasta vole. Da biste vježbu proveli na pravilan način, potrebna vam je posuda s vodom i par kapi dječje kupke. Duboko udahnite na usta i zatim lagano ispuhujte zrak. Naglasite mališanu da treba sporo ispuhivati zrak na usta kako bi mjehurići mogli polako putovati s jednog ruba posude do drugog. Vježbu ponovite tri do četiri puta. Cilj je igre poboljšati tehniku izdisaja.
Za loptu možete koristiti loptice za stolni tenis ili izradite s mališanom smotuljke od vate. Na stolu pokažite mališanu kako se igra izvodi. Duboko udahnite i zatim polako/ubrzano izdahnite. Igru možete provesti kao natjecateljsku (tko može dalje otpuhnuti lopticu). Ponovite tri do četiri puta.
Za ovu igru trebaju vam crtaći blok, vodene boje i slamka za sok. Otrgnite jedan list iz bloka, zamolite dijete da odabere neku od boja te nakon što je stavi na papir dodajte još par kapi vode, tako da se boja prelijeva po podlozi papira. Načinite tako par hrpica boja koje trebaju biti različito smještene na papiru. Uz pomoć slamke raspuhnite boju po papiru. Zatražite od mališana da zamisli kako rasteže boju u različitim smjerova stvarajući sliku. Možete zajednički izrađivati sliku pušući svatko iz svoje slamke. Igru možete ponoviti s unaprijed odabranim nazivom slike, npr. "razigrani vjetar" ili "uzburkano more". Možete unaprijed odrediti vrijeme koje imate na raspolaganju, što može koristiti kao dobra vježba za kontrolu jačine izdisaja i udisaja.