Tekućina omogućuje brzo raspadanje tableta Andola što je važno kod primjene lijeka, stoga se preporuča uzimanje uz veću količinu tekućine (čaša vode). Brzim prolazom kroz želudac dospijeva do tankog crijeva i prelazi u krvotok gdje počinje svoje djelovanje.
Lijek se koristi za blage do umjerene bolove i povišenu tjelesnu temperaturu kod: glavobolje, zubobolje, bolova pri menstruaciji, bolova zbog upala, povišene tjelesne temperature, kod prehlade i sl.
Aktivni sastojak lijeka je acetilsalicilna kiselina koja ima analgetsko (smanjuje bol), antipiretsko (snižava povišenu tjelesnu temperaturu), antiinflamatorno (protuupalno) i antiagregacijsko djelovanje (sprečava zgrušavanje krvi). Osnovni učinak acetilsalicilne kiseline je kočenje sinteze prostaglandina.
Lijek se ne smije uzimati u slučaju poznate preosjetljivosti na acetilsalicilnu kiselinu ili druge salicilate, u slučaju sklonosti krvarenju, želučanom vrijedu kao i vrijedu dvanaesterca, kao i u posljednjem tromjesečju trudnoće. Nije preporučljivo uzimati acetilsalicilnu kiselinu u trudnoći, tijekom dojenja, u slučaju preosjetljivosti na druge protuupalne ili antireumatske lijekove, istovremene primjene antikoagulansa kao i heparina, u teškim oštećenjima jetre ili bubrega, u bolesnika s bolestima probavnog sustava. Djelovanje acetilsalicilne kiseline se pojačava u slučaju primjene uz slijedeće lijekove: antikoagulanse, kortikosteroide, nesteroidne protuupalne lijekove, sulfonilureju, metotreksat, digoksin, barbiturate, litij, sulfonamid, valproičnu kiselinu. Djelovanje acetilsalicilne kiseline smanjuje se u slučaju primjene zajedno s antagonista aldosterona i diuretika petlje, antihipertenziva i sl.
Simptomi intoksikacije su: šum u ušima, pospanost, mučnina, povraćanje, kolaps, konvulzije, smetnje disanja i mokrenja, krvarenje, cijanotične okrajine, obilno znojenje. Liječenje intoksikacije: ispiranje želuca uz naknadnu primjenu aktivnog ugljena, infuzije otopine natrij-bikarbonata ili laktata, što više tekućine.
Neželjeni učinci su mučnina, proljev, vrijed želuca i krvarenje iz probavnog sustava koje može izazvati anemiju. Reakcije preosjetljivosti se rijetko javljaju (teško disanje, kožne reakcije i sl.). Poremećaji funkcije jetre (povišene transaminaze) i bubrega su izuzetno rijetki.