Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova
Kibernetičko nasilje može poprimiti različite oblike, od uhođenja i nekonsenzualnog dijeljenja privatnih i intimnih slika ili osobnih podataka, do seksualnog kibernetičkog zlostavljanja.
Kibernetičko spolno zlostavljanje i iskorištavanje djece u eksponencijalnom je rastu i u Europi.
Problem je u ozbiljnom porastu u posljednje tri godine, vrlo je kompleksan i podrazumijeva suradnju znanstvene zajednice, pravobraniteljskih ureda, civilnog društva, policije, pravosuđa i svih zainteresiranih, uključujući teleoperatere i distributere sadržaja.
Žrtve kibernetičkog nasilja doživljavaju psihičku i fizičku devastaciju, sramoćenje u radnom i obiteljskom okruženju te u širem prostoru.
Rodno uvjetovano nasilje se iz stvarnog života prelijeva na internet.
Projekt će trajati tri godine, a cilj mu je stvaranje sigurnijeg online okruženja podizanjem svijesti na institucionalnoj i društvenoj razini, kao i unapređenje zakonodavnog i pravnog okvira za regulaciju kibernetičkog nasilja u Hrvatskoj, Španjolskoj i Portugalu.
Uz pravobraniteljicu za ravnopravnost spolova u projektu sudjeluju portugalske i španjolske organizacije za ravnopravnost spolova i zaštitu ženskih prava.