Hrvatski zavod za javno zdravstvo
Svjetski dan mentalnog zdravlja svake godine stavlja naglasak na određeni problem s kojim se susreću različite populacijske skupine. Tako je 2013. godine tema ovoga dana bila mentalno zdravlje i starije odrasle osobe, 2014. život sa shizofrenijom, 2015. dostojanstvo u mentalnom zdravlju, 2016. psihološka prva pomoć, 2017. mentalno zdravlje na radnom mjestu, a ove će godine naglasak biti na mladim osobama i mentalnom zdravlju u svijetu koji se mijenja.
Adolescencija i rano odraslo doba vrijeme je brojnih fizički i psihički promjena. Ovo je razdoblje obilježeno razvojem stavova i mišljenja o ljudima i okolini te traženjem sebe i svojega mjesta u svijetu koji se mijenja. Iako većina mladih osoba izađe iz adolescencije bez ozbiljnih poteškoća, značajan broj njih se ne može suočiti sa svim izazovima odrastanja. Kod njih se mogu javiti emocionalni problemi koji, ako se ne shvate ozbiljno, mogu imati posljedice za daljnje mentalno zdravlje.
Razvoj tehnologije je donio mnoge prednosti i olakšao živote ljudima na brojne načina, no također je stvorio dodatni pritisak i novi oblik društvenog ponašanja. Jedna od negativnih strane ove stalne dostupnosti je cyberbullying. Ta vrsta virtualnog nasilja je svaka zlonamjerna i ponavljana upotreba informacijskih i komunikacijskih tehnologija da se nekome nanese šteta. Može dovesti do emocionalne uznemirenosti, ljutnje, tuge, frustracije, osjećaja bespomoćnosti, nižeg samopoštovanja, izoliranosti i depresije. Kod mladih je bitno razviti dobru komunikaciju, iskrenost i povjerenje koje će dovesti do međusobnog poštovanja, ravnopravnosti i podrške. Na taj način možemo prevenirati cyberbullying i ostale vrste vršnjačkog nasilja. Potrebna je sustavna edukacija mladih osoba i podizanje osviještenosti cijelog društva o mentalnom zdravlju. Mlade osobe treba pripremiti za sve segmente današnjeg užurbanog tempa života u svijetu koji se brzo mijenja.
U sklopu ovogodišnje teme Svjetskog dana mentalnoga zdravlja naglašava se potreba da se djeluje na zaštiti i očuvanju mentalnoga zdravlja djece i mladih. Posebno se naglašava da prevencija mentalnih teškoća i poremećaja u adolescenciji i mlađoj odrasloj dobi započinje s većom svijesti i razumijevanjem ranih znakova i simptoma koji se često pojavljuju i u ranijoj kronološkoj dobi. Pritom su odrasle osobe koje svakodnevno žive, rade, uče i igraju se s djecom i mladima iznimno važne. Uz roditelje, ističe se važnost pružanja znanja i vještina učiteljima i nastavnicima kako bi mogli dati podršku učenicima u nošenju sa svakodnevnim izazovima te pravovremeno uočiti i razumjeti prve znakove mogućih problema u području mentalnoga zdravlja.