Edukacija bolesnika u slučaju alergijske bolesti je, kao i cjelokupno liječenje, kontinuirani proces. Nakon postavljanja dijagnoze alergijske bolesti bolesniku je nužno objasniti na jednostavan, razumljiv način o kakvoj se bolesti radi, koje tegobe može očekivati, koliko traje bolest i kako se provodi liječenje. Osim razgovora s liječnikom prilikom prvih i kontrolnih pregleda, edukacija se provodi i putem odgovarajuće literature, putem emisija na televiziji i radiju te sve više putem specijaliziranih internetskih portala. U pojedinim zdravstvenim ustanovama organiziraju se i edukacije za pojedine skupine bolesnika (npr. škola za astmu).
Kad se postavi dijagnoza alergijske bolesti i identificira jedan ili više alergena, najvažnija mjera liječenja je izbjegavanje alergena. I dok u slučajevima preosjetljivosti na kontaktne alergene, hranu ili lijekove to može biti relativno jednostavno, puno su veći problem inhalacijski alergeni.
Kod alergije na sezonske inhalacijske alergene preporuča se:
Kod osoba osjetljivih na cjelogodišnje alergene preporuča se:
U kontroli alergijske bolesti respiratornog sustava upotrebljavaju se različite skupine lijekova:
U slučajevima pogoršanja respiratornih tegoba u bolesnika s alergijskom astmom (otežano disanje, zviždanje, hroptanje, gušenje) upotrebljavaju se i inhalacijski bronhodilatatori (ne spadaju u skupinu lijekova za kontrolu alergijske bolesti) uz eventualnu kraću primjenu visokih doza kortikosteroida.
Cilj upotrebe lijekova u liječenju alergijske bolesti je sprječavanje pojave i reduciranje simptoma do te mjere da ne ometaju bolesnika u svakodnevnom životu. Ideal terapije je bolesnik bez ikakvih simptoma. Terapija se počinje jednim ili kombinacijom lijekova u nižim dozama. Po potrebi se doze već upotrebljavanih lijekova povećavaju ili se dodaju novi lijekovi, dok se ne postigne zadovoljavajuća kontrola bolesti. Kod sezonskih alergena terapiju je uvijek nužno početi nekoliko tjedana (barem 2 tjedna) prije početka sezone cvjetanja biljaka čija pelud izaziva senzibilizaciju i kontinuirano je provoditi tijekom sezone.
Kod cjelogodišnjih alergena terapija se provodi kontinuirano uz moguće ljetno smanjivanje doza ili prekidanje profilakse kada je manja ekspozicija alergenima zbog dužeg boravka na otvorenom, prekida grijanja i čestog provjetravanja stambenog prostora. Uz smanjivanje ili prekid terapije i u ljetnim mjesecima moguća su, usprkos gore navedenom, pogoršanja simptoma. To se događa ili zbog promjene mjesta boravka, npr. odlazak na more ili selo gdje stambeni prostor nije adekvatno pripremljen za bolesnika s alergijom ili se radi o polisenzibilizaciji na cjelogodišnje i sezonske alergene te se u navedenim slučajevima profilaksa ne bi trebala prekidati.
Jedinu uzročnu terapiju alergijske bolesti predstavlja specifična imunoterapija (hiposenzibilizacija). Temelji se na pretpostavci da se tolerancija određenog alergena može postići unošenjem u organizam postupno rastuće doze istog alergena, parenteralnim (u formi potkožnih injekcija) ili peroralnim putem (kapi ili tablete).
Pripravci za specifičnu terapiju standardizirani su, a terapija se primjenjuje isključivo uz preporuku i kontrolu subspecijalista alergologa, nakon dovršene dijagnostičke obrade.
Najbolji rezultati postižu se kod senzibilizacije na opnokrilce (pčele i ose) i kod mlađih bolesnika s izraženom senzibilizacijom na manji broj alergena (1-2 alergena).
U osoba kod kojih je imunoterapija uspješno provedena, ponovni kontakt s alergenom neće izazvati simptome bolesti ili će oni biti znatno blaži nego ranije, barem na duže vrijeme odnosno minimalno nekoliko godina.
Liječenje alergijske bolesti je dugotrajni proces koji zahtijeva puno strpljenja i promjena dotadašnjih životnih navika bolesnika. Uz moderne terapijske smjernice i njihovo dosljedno provođenje moguće je u velikoj mjeri suzbiti simptome bolesti. Sve bolje razumijevanje uzroka i mehanizama razvoja alergijskih bolesti uz kontinuirani razvoj imunološke terapije jednog će dana dovesti i do mogućnosti definitivnog izlječenja ove skupine bolesti.