Normalni, zdravi nokti u osoba mlađe dobi su ružičasti, sjajni i glatke površine. Nokat raste oko 0,5-1 mm na tjedan. Vrijeme potrebno za obnovu nokta na rukama iznosi oko 3-6 mjeseci, dok nokti na nogama rastu sporije te vrijeme potrebno za njihovu obnovu iznosi oko 12 mjeseci.
Zdravlje noktiju nije važno samo za ljepotu, nego i za zdravlje prstiju, jer nokti štite krajeve prstiju od ozljeda i pritiska. Nokti se razvijaju u trećem mjesecu embrionalnog života i završetkom trudnoće dostižu normalnu veličinu. Nokatna ploča raste iz žlijeba nokta i uložena je u kožni nabor sa tri strane, dok je na gornjem dijelu slobodna. To je dio nokta koji se reže. Uz nokatni žlijeb iznad nokatne ploče je tanka kožica (cuticula). Oblik, veličina i debljina nokatne ploče razlikuju se prema konstituciji, ovisno o obliku krajnjeg dijela prsta. I u zdravih se ljudi na noktima mogu nalaziti brazde ili grebeni, a osobito u starijih kad je nokatna ploča manje sjajna i žućkasto-sivkasta.
Uzrok oštećenja noktiju mogu biti brojni vanjski i unutarnji faktori.
Vanjski faktori podrazumijevaju izloženost jakim sredstvima za čišćenje, ruke uronjene u vodu tijekom dužeg vremena, suhoća izazvana vrućim zrakom. Krhki i lomljivi nokti mogu biti posljedica česte uporabe odstranjivača laka za nokte. Oštrenje i grickanje noktiju oštećuje i nokte i kožicu oko njih.
Unutarnji faktori su brojni, kao npr. dob, rasa, uporaba nekih lijekova, a u kombinaciji sa eventualno nekim drugim simptomima ukazuju na ozbiljniji poremećaj. Promjene ili abnormalnosti noktiju često proizlaze iz prehrambenih nedostataka ili drugih bolesti.
Bolesne promjene nokta mogu se razviti
Stečene promjene nokatne ploče su
Nokat urastao u meso (unguis incarnatus) pojavljuje se kad nokat urasta postranično u nokatni nabor, pa nastaje bolna pukotina sklona infekciji. Kod bakterijske infekcije može nastati lokalna upala sa stvaranjem granulacijskog tkiva. Tako urasli nokti usijeku se u nokatni žlijeb. Uzrok je najčešće pogrešno rezanje nokta, a obično se javlja na nožnim palcima, zbog pritiska uske obuće.
Dijagnoza bolesti noktiju postavlja se na temelju anamneze, kliničkog statusa i laboratorijske dijagnostike (npr. mikološke i bakteriološke pretrage). Liječenje noktiju provodi se lokalnim i sistemskim preparatima, no treba upozoriti da je liječenje često dugotrajno.