Fizikalna medicina, rehabilitacija i reumatologija

Leksikon reumatologije slovo S

Objavljeno 11.03.2009.
Doc. dr. sc. Branimir Anić, dr. med, specijalist internist-reumatolog
Prof. dr. sc. Simeon Grazio, dr. med., specijalist fizijatar-reumatolog
Leksikon reumatologije slovo S
 

SAKROILEITIS (lat. sacroileitis) - upala sakroilijakalnog zgloba (jednog ili oba). Sakroilijakalni zglobovi nalaze se na spoju kralježnice i križne kosti. Sakroilijakalni zglobovi mogu biti zahvaćeni degenerativnim promjenama, infekcijom, no puno je češće njihovo zahvaćanje u sklopu seronegativnih spondiloartropatija. Zahvaćanje sakroilijakalnih zglobova jedno je od glavnih obilježja ankilozantnog spondilitisa. Zahvaćenost se očituje bolovima u donjem dijelu leđa, s obje strane uz središnju crtu leđa a neposredno iznad stražnjice. Ujutro je izražena ukočenost u tom području koja se nakon razgibavanja i vježbanja povlači. Dijagnoza se postavlja fizikalnim pregledom, rendgenskom slikom (pod posebnim kutem) i scintigrafski. Liječi se u sklopu osnovne bolesti.


SARKOIDOZA (lat. sarcoidosis) - upalna reumatska bolest nepoznatog uzroka. Bolest najčešće zahvaća pluća, uzrokuje prolazne smetnje disanja i spontano se povuče. Kod nekih bolesnika bolest zahvaća i ostale organe - srce, jetru, oči, kožu i zglobove. Može biti zahvaćen bilo koji zglob uz crvenilo, oteklinu i bol. Promjene se najčešće povuku bez trajnijih posljedica po zglob. U bolesnika se često nađu tvrde, bolne i crvene otekline kože tik uz zglobove - takozvani nodozni eritem. Dijagnoza se postavlja na temelju liječničkog pregleda, pretragama krvi i urina te radiološki. Ponekad je potrebno učiniti biopsiju organa ili tkiva radi dobivanja uzorka tkiva za histološku analizu kojom se dokazuje osobita (granulomatozna) narav upale. Liječenje se provodi primjenom nesteroidnih protuupalnih lijekova. Primjena glukokortikoida ograničena je samo na teže oblike bolesti.


SE - skraćenica od sedimentaija eritrocita (vidi).


SEDIMENTACIJA ERITROCITA (točnije, brzina sedimentacije eritrocita, skr. SE; engl. erythrocyte sedimentation rate, skr. ESR) - brzina taloženja crvenih krvnih stanica eritrocita. Određuje se iz uzorka venske krvi, a mjeri se u milimetrima na sat. SE je ubrzana u brojnim patološkim stanjima i bolestima kojima je zajednička povećana količina fibrinogena i imunoglobulina, kao što je to slučaj u upali. Normalne vrijednosti obično su do 10-15 mm/sat u muškaraca i do 20-25 mm/sat u žena. U starijih osoba i u trudnica koncentracija fibrinogena povišena je pa je i nalaz ubrzane SE u ovim skupinama uobičajen.


SEPTIČKI ARTRITIS - artritis uzrokovan patogenim mikroorganizmom, obično širenjem iz nekog drugog mjesta u tijelu. Češći je u osoba s prethodno oštećenim zglobovima (npr. zbog reumatske bolesti), u onih koji imaju neku težu kroničnu bolest ili onih koji zbog nekog razloga imaju poremećen obrambeni sustav organizma. Upala se može proširiti i na druge djelove tijela. Liječi se antimikrobnim lijekovima i kirurški. Sinonim je infektivni artritis.


SERONEGATIVNE SPONDILOARTROPATIJE (lat. spondyloarthropathia seronegativa) - skupina bolesti koje obilježava zahvaćenost aksijalnog skeleta (kralježnice i sakroilijakalnih zglobova) te pojedinih većih perifernih zglobova uglavnom na nogama. U ovu se skupinu ubrajaju ankilozantni spondilitis (Bechterewljeva bolest), psorijatični artritis, reaktivni artritis, enteropatski artritis. U bolesnika koji imaju seronegativnu spondiloartropatiju nije moguće dokazati nazočnost reumatoidnog faktora u serumu. Zajednička im je i relativno česta pojava upala pojedinih dijelova očnih ovojnica. No, osnovna im je značajka visoka zastupljenost antigena tkivne podudarnosti HLA B27 što govori o značajnoj ulozi genetskog nasljeđa za pojavu i razvoj bolesti. Dijagnoza se postavlja kliničkim pregledom, pretragama krvi (nazočnost pokazatelja upalnog procesa ali bez reumatoidnog faktora) te radiološki. Katkad nije moguće odmah postaviti preciznu dijagnozu pa se tada rabi izraz nediferencirana ili nedefinirana spondiloartropatija. Sve se bolesti liječe sličnim ili istim lijekovima uz određene modifikacije koje ovise o kojoj se bolesti u pojedinog bolesnika radi.


SERONEGATIVNI ARTRITIS (lat. arthritis seronegativa) - artritis koji obilježava nenazočnost takozvanog reumatoidnog faktora u serumu bolesne osobe. Tipični seronegativni artritisi su bolesti iz skupine seronegativnih spondiloartropatija. No, treba znati da i reumatoidni artritis može biti seronegativan - osobito na početku bolesti. Seronegativni su artritisi u sustavnom eritemskom lupusu, sustavnoj sklerozi, polimiozitisu, sarkoidozi i drugim upalnim reumatskim bolestima. Dijagnoza seronegativnog artritisa često se rabi kao takozvana radna dijagnoza (privremena dijagnoza koja se postavlja tijekom dijagnostičke obrade i opservacije bolesnika).


SERUMSKA BOLEST - poremećaj koji nastaje taloženjem imunokompleksa u razne organe ili tkiva. Preduvjet za nastanak bolesti jest nazočnost antigena i antitijela u serumu bolesnika koji zatim stvaraju takozvane imunokomplekse. Poremećaj je dobio ime na temelju rezultata pokusa u kojima je pokusnim životinjama izazivana bolest primjenom njima stranog seruma. Danas se zna da je serumska bolest poremećaj koji je u podlozi nastanka niza bolesti autoimune naravi. Tipični su primjeri serumske bolesti neki oblici vaskulitisa koji se pojavljuju uz infekcije ili nakon njih te sustavni eritemski lupus.


SI - skraćenica za sakroilijakalni.


SIKA SINDROM (lat. syndroma sicca) ili sindrom suhih sluznica - promjena koja može biti posljedica brojnih uzroka (npr. šećerna bolest, neki lijekovi, infekcije, sarkoidoza, leukemija, limfomi itd.), a među kojima je u reumatologiji posebno važan Sjögrenov sindrom (primarni i sekundarni). Zajedničko u svim bolestima sa suhim sluznicama jest poremećeno izlučivanje egzokrinih žlijezda. Suhoća se prvenstveno očituje na oku i usnoj šupljini ali se može razviti i na drugim sluznicma.


SIMPTOM - tegoba na koju se bolesnik tuži. To može biti bol, oteklina, promjena na koži, otežano disanje. Suvremena medicina razlikuje simptome bolesti i znakove bolesti. Simptom je subjektivna tegoba na koju ukazuje bolesnik, a ako se kliničkim pregledom simptom može potvrditi, odnosno objektivizirati, onda je riječ o znaku bolesti.


SINDROM (lat. syndroma) - pojam kojim se označava skup simptoma ili znakova bolesti. Sindromi se obično nazivaju prema području tijela koje je zahvaćeno (na primjer syndroma lumbale - sindrom bolnih slabina), prema vrsti tegobe koju uzrokuju (syndroma sicca - suhi sindrom ili sindrom suhih sluznica) ili pak prema onome tko je prvi opisao neki sindrom u medicinskoj literaturi (syndroma Sjögren - Sjögrenov sindrom).


SINDEZMOFIT (gr. syndesmos-snop sveza) - okoštavanje u području sveza, a napose u području kralježnice što je tipično za spondiloartropatije, poglavito ankilozantni spondilitis.


SINOSTOZA (lat. synostosis) - koštani spoj između dvije kosti koje bi u normalnim okolnostima  trebale biti razdvojene.


SINOVIJSKA TEKUĆINA - prozirna alkalna tekućina, slična bjelanjku koja se nalazi unutar zgloba, sluznih vreća i tetivnih ovojnica, a izlučuje je sinovijska membrana.


SINOVIJEKTOMIJA (lat. synoviectomia) - kirurški postupak kojim se uklanja sinovijska membrana nekog zgloba. Ako se ona uklanja u cijelosti, onda je riječ o totalnoj sinovijektomiji, a ako se uklanja samo jedan njezin dio, onda je riječ o parcijalnoj sinovijektomiji. Najčešći razlog za uklanjanje sinovijske memebrane jesu njezine upalne promjene koje ne reagiraju na primjenu raznih konzervativnih medikamentoznih oblika liječenja. Naime, trajna prisutnost upalnih tkiva - panusa, uzrokuje progresivno oštećenje zgloba i razvoj invaliditeta i funkcionalne nesposobnosti.


SINOVITIS (lat. synovitis) - upala zglobne ovojnice - sinovijske membrane. Sinovitis se može pojaviti u svim reumatskim bolestima bez obzira na to je li riječ o bolestima upalne ili degenerativne naravi. Kliničkim se pregledom sinovitis može dokazati na temelju otekline, crvenila i bolnosti zglobova u kojima je nazočan izljev u zglobnom prostoru. Liječenje sinovitisa svodi se na liječenje osnovne bolesti u sklopu koje se sinovitis pojavio.


SISTEMSKA SKLEROZA (lat. sclerosis systemica) - sustavna upalna reumatska bolest autoimune naravi. Obilježava je pojava zadebljanja kože koje je najčešće na prstima na rukama te na šakama (iako bilo koji dio kože na tijelu može biti zahvaćen). Zadebljanje nastaje zbog prekomjernog taloženja kolagena u potkožnom tkivu. No, taloženje se osim u koži može odvijati u raznim organima i tkivima remeteći tako njihovo funkcioniranje. Mogu biti zahvaćeni srce, pluća, bubrezi, jednjak, crijeva i drugi organi. Ako je zahvaćena samo koža, poremećaj se naziva sklerodermijom. Uzrok bolesti je nepoznat. Liječenje bolesti je danas na žalost nedovoljno djelotvorno. Iako su iskušani brojni lijekovi, najbolji učinak na taloženje kolagena pokazao je d-penicilamin. U liječenju se rabe i brojni drugi lijekovi s učinkom na organe koji su u pojedinog bolesnika zahvaćeni (za bolove, za poboljšanje pokretnosti crijeva, za stimulaciju rada srca i slično).


SISTEMSKI ERITEMSKI LUPUS (lat. lupus erythemtosus systemicus, SLE) - autoimuna upalna reumatska bolest koja može zahvatiti praktično bilo koji organ u tijelu. Uzrok joj je nepoznat, ali se zna da poremećaj mehanizma za popravak DNK u stanici ima određenu ulogu u nastanku bolesti. Nazočnost protutijela usmjerenih protiv jezgre stanice (takozvana antinuklearna antitijela ili antinuklearni faktor) osobitost su ove bolesti. Zahvaćenost kože vrlo je česta, a i ime bolesti potječe od leptirastog osipa na licu bolesnika. Najteži su oblici bolesti povezani sa zahvaćanjem bubrega i središnjeg živčanog sustava. Na sreću, najveći broj oboljelih ima blagu do srednje izraženu kliničku sliku. Nisu rijetki ni oni u kojih se na bolest može posumnjati na temelju nalaza antinuklearnih protutijela u serumu, a pritom bez izraženih kliničkih tegoba. Liječenje se temelji na primjeni glukokortikoida te drugih lijekova kao što su citostatici, antimalarici, nesteroidni protuupalni lijekovi.


SIZ - uobičajena skraćenica za sakroilijakalni zglob.


SJÖGRENOV SINDROM (syndoma Sjögren) jest bolest obilježena suhoćom sluznica raznih dijelova tijela - očiju, usta, nosa, uha, cijelog probavnog sustava. Riječ je o upalnoj reumatskoj bolesti nepoznatog uzroka. Može se pojaviti uz druge upalne reumatske bolesti kao što su reumatoidni artritis, sustavni eritemski lupus (sekundarni Sjögrenov sindrom), ali može biti i jedini patološki nalaz (primarni oblik bolesti). Liječenje se temelji na obuzdavanju autoimunog upalnog procesa te sprječavanju razvoja trajnog oštećenja strukture i funkcije pojedinih organa zbog suhoće. Osobitu pozornost treba posvetiti činjenici da se u oboljelih osoba nešto češće pojavljuju tumori hematopoetskog sustava.


SKELET - skup kostiju, koji je čvrsti oslonac za meke dijelove tijela, a i štiti unutarnje organe (npr. lubanja, prsni koš). 


SKLERODERMIJA (lat. sclerodermia) - označava oblik sustavne skleroze koji je ograničen na deponiranje kolagena isključivo u koži i niti u jednom drugom organu.


SPINALNI (lat. spinalis) - onaj koji se odnosi na kralježnicu (primjerice spinalni živci).


SPONDILITIS (lat. spondylitis) - upalna bolest kralježnice i struktura koje su njezin sastavni dio. Spondilitis može biti infektivne naravi (primjerice tuberkulozni) ili upalne reumatske naravi kao na primjer u ankilozantnom spondilitisu.


SPONDILOARTROPATIJA (lat. spondyloarthropathia) jest relativno širok i neprecizan pojam kojim se označava bolest ili samo smetnje koje zahvaćaju kralježnicu i periferne zglobove. Pojam ne pokazuje je li riječ o upalnim ili degenerativnim promjenama. Štoviše, spondiloartroptija može označavati samo subjektivnu tegobu bolesnika koja nije objektivnim metodama pretrage dokazana i razjašnjena.


SPONDILODISCITIS - upala kralješka i intervertebralnog diska koja može biti uzrokovana patogenim mikroorganizmom ili se može pojaviti u sklopu neinfektivne upalne reumatske bolesti (npr. ankilozantni spondilitis).


SPONDILOZA (lat. spondylosis) - degenerativna bolest kralježnice.


SULFASALAZIN - lijek koji se koristi u liječenju nekih upalnih reumatskih bolesti (reumatoidni artritis, spondiloartropatije). Primjenjuje se u obliku tableta. Ubraja se u skupinu lijekova koji mijenjaju tijek upalne reumatske bolesti (engl. kratica DMARD).


SUPHONDRALNA KOST - kost koja se nalazi neposredno ispod zglobne hrskavice. Suphondralna kost često je zahvaćena u bolestima koje zahvaćaju zglobove (primjerice u reumatoidnom arteritisu).


SVEZA (lat. ligamentum) - snop vezivnog tkiva koji povezuje kosti (ili podržava organe). 


 
NPS-HR-NP-00193
Sve članke vezane uz ovu temu pronađite ovdje
(36)
4.4 od 5

Priručnik bolesti

Odaberite grupu bolesti ili pretražite po ključnoj riječi
Priručnik bolesti sastavljen je kako biste se brzo informirali o bolesti koja vas zanima. Određene bolesti posebno su obrađene u okviru skupine na Mapi tijela kojoj pripadaju te ih svakako potražite.

vezani članci

Prehrana po bolestima


Saznajte više o prikladnoj prehrani, namirnicama i njihovom utjecaju na: Pravilnim izborom namirnica možete znatno unaprijediti svoje zdravlje.

KALENDAR ovulacije

Izračunaj plodne dane
Datum početka posljednjeg ciklusa:
Trajanje menstruacijskog ciklusa:

Vježbe istezanja

Vježbe istezanja mogu provoditi sve osobe bez obzira na životnu dob.

BMI za djecu

Izračunajte BMI za djevojčicu ili dječaka. BMI za djecu Djevojčice i dječaci imaju različite vrijednosti BMI-a tijekom odrastanja. Važno je koristi kalkulator primjeren za dob.