Za one koji se nisu kretali tijekom zime, kao izbor za početak, ali i za cijelu sezonu kretanja može biti - trekking. Trekking nije ekstremni sport i riječ je o mješavini pješačenja i planinarenja. Sama riječ dolazi iz jezika afrikaans koji se govori u Južnoafričkoj Republici i znači planinarenje. Nastao je šezdesetih godina prošlog stoljeća među planinarima na Himalaji, ali Vi ne trebate otputovati na Himalaju da biste se bavili trekkingom - sve što Vam treba je volja za hodanjem u prirodi.
Da biste se bavili planinarenjem, obično se trebate popesti na nekakav brežuljak. Trekking podrazumijeva hodanje u prirodi pa bilo to i po ravnici, među slavonskim poljima žita.
Trekking traje nešto duže i podrazumijeva izlet u prirodu, s hodanjem i odmorom između hodanja.
U blizini Vašeg grada ili mjesta u kojem živite sigurno postoji dio prirode, bila to šuma ili livade, gdje možete odabrati rutu šumskim puteljcima od neke točke A do točke B. Procijenite otprilike svoje sposobnosti i vremensku udaljenost koju ćete prehodati. Za početak preporučljivo je odabrati ravan teren i laganije opušteno hodanje, a s povećanjem sposobnosti teren može postajati valovitiji, a tempo hodanja brži. Hrvatska barem obiluje prirodnim ambijentima. Izbor je na Vama.
Ovisno o vremenu koje ćete provesti krećući se, potrebno Vam je manje ili više opreme. Za prostorno i vremenski kraća kretanja (do sat vremena), osim udobne odjeće i obuće, potrebna Vam je i bočica tekućine. Za duža hodanja preporučaju se veće količine tekućine i nešto hrane jer Vam za kretanje treba energija. Za cjelodnevne izlete potrebno je misliti i na vremenske uvjete koji se mogu mijenjati tokom dana. Planinarski štapovi za lakše kretanje i stabilnost isto nisu na odmet. Sve navedeno možete staviti u naprtnjaču koju ćete nositi na leđima.
Ako ste mladi, puni energije i nakon radnog tjedna jedva čekate da se negdje ispucate, trekking u Hrvatskoj pruža i takve mogućnosti. Tako je prošle godine organizirana "Trekking liga" koja obuhvaća trekking utrke širom Hrvatske. Princip je jednostavan. Od točke A do točke B doći u najkraćem mogućem vremenu. Usput treba obići još neke točke označene na karti koju ste dobili na startu. Kako ćete ih obići ovisi o Vama. Možete fino hodati po šumskim stazama ili pak tražiti najkraći mogući put čime dobivate na brzini i možete se bolje plasirate na ciljnoj listi. Ako ste sporiji, imate vremena razgledavati i uživati u prirodi, a ako ste željni natjecanja, nitko Vas neće spriječiti da cijelo vrijeme trčite. Svi su na kraju dobitnici.