Mikroorganizmi su oku nevidljivi organizmi koji se nalaze posvuda u prirodi. Mikroorganizmi se prema svojoj građi dijele na:
Mikroorganizmi se prema djelovanju na ljude dijele na:
Gledajući Zemlju i njena različita prostranstva, mikroorganizme nalazimo i u pustinjama, i na dnu dubokih oceana i u vječnom snijegu i ledu i na najvišim stjenovitim planinama. Naravno i na svim onim mjestima gdje i čovjek ugodno živi. U zemlji, zraku, biljkama, ljudima, životinjama... To pokazuje kako su mikroorganizmi različiti. Primjerice virusima treba živi organizam (čovjek, životinja ili biljka) kako bi se u njemu razmnožavali dok bakterije mogu preživjeti i razmnožavati se i izvan živog organizma. Neki mikroorganizmi čak stvaraju spore, oblike koji mogu preživjeti godinama i ponovo se aktivirati u prisustvu odgovarajućih životnih uvjeta (vlage i topline). Kad se sa Zemljinih prostranstava spustimo u našu svakodnevicu, u naše poznato okruženje, najvažnije je otkriti moguće izvore patogenih, štetnih mikroorganizama u kućanstvu, a to su:
Sam za sebe, izvan našeg tijela, i najpatogeniji mikroorganizam je samo potencijalna opasnost. Bolest počinje zarazom, a zaraza nastaje kad patogeni mikroorganizam uđe u naše tijelo i počne se razmnožavati. Vrlo je važno da razumijemo put i način zaraze, jer je to pravi putokaz za naše djelovanje. Spriječimo li ulazak uzročniku bolesti, spriječili smo zarazu i prevenirali bolest.
Patogeni mikroorganizmi (patogeni) ulaze u čovjeka direktno na sljedeće načine:
Pored direktnog načina zaraze, vrlo je česta i indirektna zaraza fizičkim kontaktom putem prljavih ruku. Ruke su stalno izložene različitim mikroorganizmima (kvaka, novac, pultovi, držači u javnom prijevozu...). Prljavim rukama možemo zaraziti sebe, ali i sve koji su s nama u fizičkom kontaktu.
Danas, kad se djeca većinom redovito cijepe, kad imamo bogatu i uravnoteženu prehranu i zdrave životne navike, infektivne bolesti uglavnom prolaze bez posljedica nakon odgovarajuće terapije antibioticima. Ali, jedan dio populacije treba posebnu zaštitu:
Već smo rekli da nam cilj ne smije biti sterilnost tj. popuno odstranjivanje svih mikroorganizama, jer je to nepotrebno, nemoguće, pa čak i štetno, a ujedno bi i oslabilo naš imunološki sustav. Ali, kako su već davno ljudi zaključili da je bolje spriječiti nego liječiti, važno je poznavati osnovne metode smanjenja rizika od zaraze. Osobito je to važno ako je već netko u obitelji bolestan, ako imamo bebu ili malo dijete ili starijeg člana. Patogeni mikroorganizmi ne mogu dugo preživjeti na čistoj i suhoj površini, oni vole vlagu! Svaki put kad kihnete, milijuni mikroorganizama izlete iz Vašeg tijela brzinom od oko 80 km/sat! Ručnici su često put indirektnog zaražavanja. Kad zaražena osoba upotrijebi ručnik, na njegovoj vlažnoj površini preživljavajuju patogeni mikroorganizmi! Na našim rukama može se otkriti veliki broj različitih mikroorganizama. Na samo jednom prstu ih ima oko 12 000! Rizik od zaraze ćemo smanjiti: