Hepatalna encefalopatija (HE) ili portalna encefalopatija je reverzibilni sindrom koji je karakteriziran poremećenom funkcijom mozga kod pacijenata s uznapredovalom cirozom jetre. Klinički se može prezentirati reverzibilnom metaboličkom encefalopatijom, atrofijom mozga, edemom mozga ili bilo kojom kombinacijom navedenih stanja. Ovi patofiziološki procesi dovode do poremećaja prokrvljenosti mozga i neurotransmiterske funkcije, sve do stanja duboke kome.
Budući da se na humanom modelu ne mogu provoditi neurokemijska i neurofiziološka ispitivanja, podaci o cerebralnoj funkciji u HE baziraju se na studijama na životinjama. Izdvojeni su brojni metabolički čimbenici koji su odgovorni za nastanak HE. Ponajviše se izdvaja uloga neurotoksina, posebice amonijaka, kao i inhibicija neurotransmisije putem receptora gama-aminomaslačne kiseline (GABA), što rezultira promjenama u neurotransmisiji u centralnom živčanom sustavu i cirkulaciji aminokiselina.
Hepatalna encefalopatija podrazumijeva spektar potencijalno reverzibilnih neuropsihijatrijskih poremećaja koji se javljaju kod pacijenata s oštećenjem jetrene funkcije, nakon što se isključe eventualne primarne neurološke ili metaboličke bolesti.
Radi se o pacijentima koji imaju uznapredovalu jetrenu bolest. Stupanj uznapredovalosti bolesti procjenjuje se na temelju brojnih kliničkih i laboratorijskih znakova, kao što su žutica, ascites (nakupljanje tekućine u trbušnoj šupljini), gubitak mišićne mase itd. Kod takvih pacijenata novonastali i blaži neurološki znakovi, poput poremećaja sna (insomnija ili hipersomnija), trebaju pobuditi sumnju na HE jer su najčešće uvertira u produbljivanje neurološke simptomatologije, sve do kome.
Tipični laboratorijski znakovi su povišene vrijednosti jetrenih enzima (transaminaza) i pogoršanje sintetske funkcije jetre, koje se manifestira promjenama u tzv. koagulogramu. Čest nalaz je disbalans elektrolita kao posljedica specifične terapije diureticima.
Određivanje koncentracije amonijaka u venskoj ili arterijskoj krvi nije potrebno u cilju dijagnostike HE, ono se koristi jedino u sklopu praćenja terapije koja snižava vrijednosti amonijaka u krvi. Ostali rutinski testovi korisni su samo pri isključivanju drugih uzroka poremećaja svijesti (hipoglikemija, uremija, intoksikacija). Dijagnoza se postavlja na temelju kliničke slike i laboratorijskih nalaza, a slikovne tehnike poput kompjutorizirane tomografije potrebne su samo radi isključenja drugih razloga poremećaja svijesti.
Radi standardizacije podgrupa, HE je podijeljena u tipove A, B i C.
Procjena težine HE bazira se uglavnom na semikvantitativnim analizama mentalnog statusa, a najčešće je upotrebljavana na osnovu kriterija West Haven:
Danas postoji opća suglasnost da se kod većine bolesnika može utvrditi vodeći (nakupljajući) čimbenik HE, te da je ovaj poremećaj u osnovi potpuno reverzibilan. Stoga se preporuča, prije uvođenja specifične terapije, identificirati vodeće čimbenike HE.
Slijedi pregled tretmana baziranog na hiperamonijskoj hipotezi:
Hepatalna encefalopatija predstavlja važan klinički entitet, koji se u praksi često zanemaruje, odnosno pristupa se liječenju tek kada su neurološki simptomi uznapredovali. Činjenica je da 67% pacijenata s cirozom jetre ima simptome "minimalne hepatalne encefalopatije", što indicira rano uključivanje laktuloze u terapiju. Nove, bolje dizajnirane multicentrične studije svakako će u budućnosti poentirati na ključne vodeće čimbenike u razvoju HE za svakog pojedinog bolesnika s ciljem provođenja specifičnije i efikasnije terapije.