Urednik: doc. dr. sc. Ivan Bielen, prim. dr. med.
Zajedno s navedenim pojavama mijenja se i intenzitet i učestalost epileptičkih napadaja u menopauzi u žena s epilepsijom.
Iskustva su vrlo različita, od onih da nema nikakvih promjena u učestalosti i jačini napadaja, do podataka da se broj napadaja povećava ili da se napadaji ponovno javljaju kao i da postoje i remisije, tj. nestanak napadaja.
Smatra se da se u žena, u kojih su napadaji počeli prije prve menstruacije, isti tijekom menopauze smanjuju ili nestaju. Primijećeno je i poboljšanje u žena u kojih su napadaji bili vezani uz menstruaciju. Do poboljšanja dolazi i u slučajevima s vrlo rijetkim napadajima koji su se pojavili u kasnijoj životnoj dobi.
U žena sa čestim velikim napadajima (grand mal) ili parcijalnim napadajima s kompleksnom simptomatikom za vrijeme menopauze može doći do pogoršanja stanja.
Vrlo je rijetko da se napadaji u menopauzi javljaju po prvi put.
Žena gubitkom estrogena gubi čuvara srca i krvnih žila (tzv. kardio-protektivni učinak estrogena). Izložena je i posljedicama promjena u metabolizmu kalcija.
Antiepileptici koji induciraju enzime jetre, interferencijom s D vitamin apsorpcijom, mogu imati izrazito djelovanje na metabolizam kalcija. Stoga bi ih trebalo zamijeniti drugim lijekovima protiv epilepsije i to ako je moguće prije menopauze. Žene koje uzimaju spomenute antiepileptike pripadaju rizičnoj skupini poremećenoga metabolizma kalcija tijekom menopauze.
Hormonsko nadomjesno liječenje (HNL) bi se moglo preporučiti ženama u menopauzi kako bi se smanjile neugodne senzacije uslijed sniženja estrogena kao što su promjene raspoloženja, "udari vrućine", a kao najvažnije radi očuvanja srca (kardio-protekcija) i sprečavanja osteoporoze.
Kalcij i vitamin D također su preporučljivi u prevenciji osteoporoze.