Nastavni zavod za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar"
Svečanosti su prisustvovali brojni visoki uzvanici te osobe iz javnog života Grada Zagreba, dok su povelju potpisali i kamen temeljac položili dr. Zvonimir Šostar, ravnatelj NZZJZ „Dr. Andrija Štampar“, prof. dr. sc. Milan Kujundžić, izaslanik predsjednika Vlade RH i ministar zdravstva, g. Milan Bandić, gradonačelnik Grada Zagreba te prof. dr. sc. Zoran Grgić, dekan Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Projekt osnivanja Centra za sigurnost i kvalitetu hrane pokrenuli su Nastavni zavod za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar" u suradnji s Agronomskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu, koji su prije svega prepoznali sve značajniju potrebu građana za izvornim načinom prehrane, kao i potrebu za unaprjeđenjem znanstvene i istraživačke infrastrukture ne bi li se poboljšala kvaliteta i dostupnost istraživanja kao podrška jačanju konkurentnosti hrvatskog gospodarstva i društvenom razvoju.
Centar će pomoći hrvatskim proizvođačima da svoje proizvode što bolje plasiraju na domaće i inozemna tržišta, posebno unutar EU, te da za svaki od njih imaju garanciju da je proizveden na hrvatskom tlu.
Njegova izgradnja je najveće ulaganje u sustav javnog zdravstva u posljednjih 50 godina u Republici Hrvatskoj.
Budući Centar za sigurnost i kvalitetu hrane će biti jedina ustanova u Hrvatskoj i regiji koja će pružati sveobuhvatne istraživačke i analitičke usluge građanima i subjektima u poslovanju s hranom, neophodne za utvrđivanje kvalitete te zdravstvene ispravnosti i sigurnosti hrane.
U budućem će se Centru izotopnom analizom napokon nedvojbeno moći utvrditi geografsko porijeklo hrane, odnosno dobit će se potvrda da prehrambeni proizvod uistinu potječe iz Hrvatske, a moći će se i precizno odrediti iz kojeg dijela zemlje dolazi.
Uz pomoć moderne istraživačke infrastrukture, ideja je da Centar postane regionalna znanstveno-istraživačka platforma koja će privlačiti vrhunske znanstvenike, nove znanstveno-istraživačke projekte, ali i pridonijeti globalnom fondu znanja, povećati dosadašnji broj publiciranih znanstvenih radova te u konačnici i poboljšanju kvalitete života građana Hrvatske.
Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj, Operativnog programa konkurentnost i kohezija 2014.-2020.
Projekt vrijedan 88.873.759,00 kuna sufinancira se iz Europskog fonda za regionalni razvoj.
Iznos bespovratnih sredstava je 61.303.629,00 kuna, 584.671,25 kn osiguralo je Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije preko Ministarstva znanosti i obrazovanja, a 25.000.000,00 kn Grad Zagreb.
Razdoblje provedbe projekta od 1. listopada 2018. do 1. listopada 2022. godine.