Celijakija je nasljedni poremećaj koji uzrokuje osjetljivost na gluten, bjelančevinu žitarica koja se pretežno nalazi u pšenici, raži te manjim dijelom u ječmu i zobi. Ne može se probaviti, oštećuje sluznicu crijeva i sprječava probavu druge hrane.
Dugotrajna malapsorpcija važnih hranjivih tvari dovodi do promjena u građi i funkciji crijeva.
Jedinstveni genetski biljeg nije poznat. Možete dobiti celijakiju ako je ima netko iz vaše obitelji. Može se javiti u dječjoj i odrasloj dobi. Kod žena se manifestira ranije nego kod muškaraca.
Celijakija se ponekad javlja u djetinjstvu, prije treće godine života. Djeca koja boluju od celijakije osjećaju se nemirno i nervozno, gube na težini i općenito zaostaju u tjelesnom razvoju. Imaju obilne i blijede stolice neugodna mirisa. Može se javiti i nadutost. Ako se bolest pojavi u odrasloj dobi, mogu se pojaviti razni simptomi, od proljeva, stolice s posebnim mirisom i gubitka težine do postupnog umora. U žena može doći do poremećaja u menstrualnom ciklusu, tj. prestanka menstruacije i neredovitih menstruacija. Ako mislite da je vaše dijete prestalo dobivati na težini ili vrlo malo dobiva na težini odvedite ga na pregled kod dječjeg liječnika. Ako se odrasla osoba stalno osjeća umornom bez nekog posebnog razloga ima česte proljeve i stolice neobičnog izgleda (npr. ako se teško ispiru sa školjke) tada mora posjetiti liječnika.
Liječnik može započeti s pretragama krvi. Možda ćete morati davati stolice nekoliko dana zbog laboratorijskih testova. Nakon rezultata prvih pretraga liječnik će uputiti bolesnika na daljnju obradu.
Iz prehrane treba odmah izbaciti gluten. To znači da se mora izbjegavati sve što sadrži pšenicu, uključujući obični kruh, tijesto, kolače, slastice i neke žitarice. Također se mora izbjegavati hrana koja sadrži raž, zob i ječam. Postoje proizvodi bez glutena (brašno, kruh, tijesto) koje se mogu nabaviti. Do kraja života mora se biti na bezglutenskoj dijeti. To na prvi pogled može izgledati kao problem, ali vaš liječnik može vas uputiti dijetetičaru koji će vam dati dobre ideje i savjete. Možete kupiti posebne kuharice za dijetu bez glutena, kao i posebne brošure Društva oboljelih od celijakije. Ako je malapsorpcija nastala zbog neke druge bolesti (npr. malapsorpcija masti zbog upale gušterače) tj. ako se ne radi o celijakiji, potrebno je liječiti uzrok.
Provjeravanje svega što jedete kako bi bili sigurni da ne sadržava pšenicu prijeći će vam u naviku. Čak i mala količina glutena može vratiti simptome i oštetiti crijeva te je stoga vrlo važno da se strogo držite dijete. Kad započnete dijetu bez glutena, simptomi bi trebali nestati, a liječnika ćete morati posjetiti samo u slučaju ako se pojave problemi. Celijakija je ozbiljna bolest, ali pridržavanjem dijete i poštivanjem uputa liječnika, može se sasvim normalno živjeti i raditi. Ako se simptomi ponovno jave, ponovno dobijete proljev koji bi potrajao tjedan ili dva, ili ako iznenada izgubite na težini, posjetite svoga liječnika.