Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi, www.mzss.hr
Slijede odgovori na najčešća pitanja o darivanju organa. Ovdje ćete saznati sve prednosti darivanja organa i koliko konkretno možete pomoći onima koji za tim imaju potrebu.
Najčešće se transplantiraju sljedeći organi:
Transplantacija tkiva odnosi se na:
Suvremene transplantacijske metode u ovom trenutku nude gotovo neograničene mogućnosti. U Hrvatskoj se danas uspješno presađuju gotovo svi organi (izuzev pluća), uključivo i multiorganske kombinacije poput jetra-bubreg ili gušterača-bubreg.
U slučaju indikacije za transplantaciju pluća, našim pacijentima osigurano je liječenje u Beču, najuglednijem europskom centru za transplantaciju pluća.
Za života osoba može, pod točno utvrđenim uvjetima, darovati bubreg za transplantaciju ili, nešto rjeđe, dio jetre ili pluća, ili krvotvorne matične stanice, kožu, hrskavicu...
Poslije smrti daruju se jetra, bubreg, gušterača, srce, pluća te drugi organi i tkiva, ali tek nakon što je stručno medicinsko osoblje potvrdilo smrt mozga.
Transplantacije bubrega (i iznimno jetre) sa živih darivatelja uglavnom se obavljaju između članova iste obitelji, a najvažnije prednosti su kraće vrijeme čekanja, mogućnosti planiranja operativnog zahvata te bolji rezultati.
Eksplantacija podrazumijeva uzimanje organa i tkiva od umrle osobe u svrhu liječenja pacijenata kojima su organi i tkiva oštećeni ili uništeni.
Darivanje cijelog tijela u svrhu znanosti podrazumijeva odobrenje za uzimanjem cijelog tijela u svrhu medicinskog ili znanstvenog istraživanja nakon smrti.
Ne postoji dobna granica. Dovoljno je da su organi ili tkiva koji se eksplantiraju zdravi, a u slučaju djece jedino roditelji mogu dati pristanak za darivanje.
Kada liječnici utvrde smrt mozga, nakon čega se funkcija organa umjetno održava (umjetna ventilacija i umjetna perfuzija).
Eksplantacija (uzimanje) organa ne može se provesti ako:
Eksplantacija organa kirurška je procedura koja se radi u operativnoj dvorani po strogo propisanim pravilima i protokolu struke kako bi se tijelo vratilo obitelji u najboljem mogućem stanju.
U svim europskim zemljama darivanje i presađivanje organa zakonski je regulirano. Hrvatska ima jedno je od najsuvremenijih zakonskih rješenja iz područja transplantacijske medicine, u Europi.
Transplantacijski postupak jasno je definiran i provode ga samo visoko specijalizirani medicinski timovi u ovlaštenim bolnicama odnosno akreditiranim transplantacijskim centrima.
Pri tome se poduzimaju sve mjere opreza da bi se očuvalo dostojanstvo te zaštitila prava i anonimnost darivatelja i primatelja organa.
Dodjela organa obavlja se prema bodovnom sustavu i medicinskim kriterijima dogovorno utvrđenim između zemalja članica Eurotransplanta.
Odluči postati darivatelj i sa svojom odlukom upoznaj obitelj!
Tvoja Odluka o darivanju organa neće biti zabilježena ili pohranjena ni pri jednom službenom državnom tijelu.
Donorska kartica iskaz je osobnog pozitivnog stava o darivanju organa. Nositelji donorske kartice osobe su razvijene svijesti o važnosti darivanja organa poslije smrti i osjećajem solidarnosti za druge.
Donorska kartica pomaže obitelji da poštuje odluku umrle osobe ukoliko jednog dana bude u takvoj prilici.
Svatko od nas mogući je darivatelj, no u isto vrijeme i mogući primatelj organa. Vrijedno je naglasiti da su značajno veći izgledi da će nekome od nas zatrebati organ nego da ćemo biti u mogućnosti darivanjem organa pomoći drugome.